Yavaş Ye Hızlı Zayıfla

Yavaş Ye Hızlı Zayıfla

Yavaş Ye Hızlı Zayıfla

Midemizin büyüklüğü normalde sadece bir avuç büyüklüğündedir. Fakat hızlı yemek yeme alışkanlığımız yüzünden beynimiz halen doyma hissine erişmeden midemizi doldurur ve daha fazla şişirmeye başlarız. Biz ne kadar fazla yersek yiyelim beynimizin standart tokluk hissine erişme süresi 20 dakikadır. Bu 20 dakika boyunca hızlı şekilde yemek yememiz çok hızlı midemizin büyümesine ve sürekli olarak daha fazla yemek yeme isteği hissetmemize sebep olmaktadır. Ayrıca hızlı yemek yediğimizde lokmalarımız tam olarak ağzımızda parçalanmadığı için sindirim güçleşmekte ve vücudumuzda yağ birikimine sebep olmaktadır. Oysaki yavaş yemek yediğimiz zaman daha az yiyerek doyma hissine kavuşuruz ve ilk olarak kilo almaktan kurtulur daha sonra da sağlıklı ve hızlı zayıflamaya başlarız. Midemiz sürekli olarak belli bir hacimde kaldığı için artık fazla açlık hissi duymaz ve fazla yememize gerek kalmadan hızlı zayıflama sağlamış oluruz.

Yavaş yemek yeme alışkanlığı edinmek ve hızlı zayıflamak için sadece 15-20 gün kadar yemek yerken bazı davranışlarınızı değiştirmeniz gerekecektir. Bu davranışlara aşama aşama maddeler halinde değinmek istiyorum.

  • İlk olarak bir tabağa yağlı olmayan bir miktar yemek ve bir parça ekmek alıp ayna karşısında bir masaya oturunuz.
  • Ardından çatalımızı batırarak bir lokma alarak bu lokmayı çok yavaş bir şekilde adeta yemekten özel bir zevk alır gibi ağzımıza alınız. Lokmayı her çiğneyişimizde yemeğin o muhteşem tadını damaklarımızda hissetmeliyiz. Daha önce hızlı yemek yerken yemeğin tadını çıkaramadığınız günlere üzülebilirsiniz.
  • Hafif bir müzik eşliğinde yemek yemeniz daha yavaş ve keyifli şekilde yemenizi sağlayacaktır.
  • Ağzınıza lokmayı götürdükten sonra yutkununcaya kadar çatalınızı masaya bırakın bu sayede artık yemeği daha fazla çiğnemiş olacaksınız.
  • Tüm bu işlemleri 20 dakikaya yaymaya çalışmalısınız.

Sonuç olarak yavaş yemek yeme alışkanlığı sayesinde yediğimiz her lokma;

1-) Bizim için bir zevk haline dönüştü,

2-) Midemiz daha rahatladı ve karnımız doydu,

3-) Fazla yediğimiz için oluşan kilolar erimeye ve bizde hızlı şekilde zayıflamaya başladık. Artık yavaş ye hızlı zayıfla diyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.