Stres Kilo Almaya Sebep Olur Mu?

Stres Kilo Almaya Sebep Olur Mu?

?

Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucu aşırı stresin kilo almaya neden olduğu kanıtlanmıştır. Bunun nedeni ise insanlar aşırı strese maruz kaldıklarında metabolizmanın zayıflaması ve vücutta bulunan insülin hormonunun fazla salgılanmasıdır. Sonuç olarak ise aşırı stres kilo aldırıyor ve istenmeyen bir psikolojiye neden oluyor. Kişi aşırı stres altında bulunduğu zaman vücut kendini korumaya alıyor ve psikolojik olarak kişide sürekli yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ayrıca stresli kişiler kilo vermek için diyet uygulasalar dahi başarılı olamamaktadır. En önemli nokta öncelikli olarak psikolojinin düzelmesidir. Bu konuda sizlere birkaç önerimiz olacak;

· Sizi strese yönelten olayı bulun ve bu sorunu çözüme kavuşturun.

· Kendinize kafanızı dağıtacak yeni hobiler edinin.

· Strese neden olan ürünleri beslenmenizden çıkarın.

· Çinko ve potasyum ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

· Bol bol balık tüketin eğer tüketemiyorsanız ek besin takviyelerinden faydalanabilirsiniz.

· Çok fazla karbonhidrat içerikli beslenmemeye çalışın.

· Potasyum ve magnezyum içeren besinler tüketebilirsiniz. Stresi azaltmada ve metabolizmayı hızlandırmada faydalıdır.

· Bir kase yoğurt ya da 1 bardak süt stresi azaltmak için faydalıdır.

Kilo probleminden yakınıyorsanız kesinlikle üzerinizdeki strese çözüm bulmanız gerekiyor. Stres kilo aldırıyor ve psikolojik olarak daha da yorgun hissetmenize neden oluyor. Özellikle adet dönemlerinde, menopoz dönemlerinde, boşanmalarda, maddi sıkıntı çekilen dönemlerde ve bayanların stresli günlerinde karbonhidratlara daha çok yöneldiği kanıtlanmıştır. Bunun nedeni ise karbonhidratların vücuda mutluluk hissi vermesidir. Stresle başa çıkmak istiyorsanız önce oturup düşünmeli, stresten kurtulmak için çözümler aramalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.