Sağlıklı Diyet Yapmanın Yolları

Sağlıklı Diyet Yapmanın Yolları

Hemen hemen bütün bayanların dilinde hep aynı nakarat; “diyetteyim…” Ne yazık ki yapmak bir çoğumuz tarafından yanlış algılanmaktadır. Günlerce haftalarca aç kalıyoruz, bunun sonucunda da ya bir arpa boyu bile yol alamıyor ya da, verdiğimiz kilolarla beraber sağlığımızdan da birşeyler feda ediyoruz. yapmaya başlamadan önce kendimize sormamız gereken bir soru var: Amaç sadece kilo vermek mi, yoksa gerekli yerlerdeki yağları eriterek kilo vermek mi? Bu soruya vereceğiniz cevap yapacağınız diyetin kilit noktasıdır.

Diyetin anlamı aç kalmak olmamalıdır. Aç kalarak diyet yaptığını düşünenler, kısa bir süre sonra, bu düşüncelerinin ne kadar yanlış olduğunu farkederler. Diyetin amacı sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmak olmalıdır. Ancak bu şekilde sağlığımızdan taviz vermeden, kilolarımızdan kalıcı olarak kurtulabiliriz. Çoğunlukla kilolarımızın sebebi yanlış beslenme şeklimizdir. Her öğünü atlamadan beslenmeliyiz ve gıda alımında vücudumuza yağ yerine enerji verecek yiyecekleri tercih etmeliyiz. Beslenmemizde bu düzeni sağladıktan sonra günlük spor yapma alışkanlığını da edinirsek, kilo fazlalığı diye bir sorunumuz kalmaz.

Çoğu zaman diyet yaparken yağ yerine protein kaybediyoruz. Proteinin vücudumuz için ne kadar önemli bir madde olduğunu düşünürsek, kendimize verdiğimiz zararı daha iyi anlayabiliriz. Vücudumuzdaki yağ dokusunu zor eritiyor fakat çok çabuk bir şekilde yerine koyuyoruz. Protein kaybındaysa bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Yani kaybedilen proteinin yeniden yerine konulması o kadar kolay olmuyor. Böyle bir durumda vücudumuzda protein eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklarla, uzun süre mücadele etmek zorunda kalıyoruz.

Diyet konusundaki önemli bir ayrıntı da, diyet sonucu yüzde meydana gelen çökmüş, yaşlı görünümdür. Özellikle kısa sürede kilo vermeyi hedefleyen diyetlerde çok görülen bir durumdur. İncelmiş bir vücut ama yaşlı bir görünüm. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, hızlı kilo kaybı yerine spor yardımıyla, yavaş kilo kaybı sağlamak daha mantıklı olacaktır. Zayıflamak için de olsa hiçbir bayan genç ve güzel görünümünden taviz vermek istemez.

Kilo vermeyi diyet yoluyla sağlamayı düşünenler, kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olan, vücuttaki protein dengesini bozan diyetlerden uzak durmalıdır. Diyet yaparken hem kilo vermeye yardımcı olması hem de vücudun forma girmesini sağlaması için spor yapılmalıdır. Fazla kiloların yanlış yeme alışkanlığından mı yoksa başka sağlık sorunlarından mı kaynaklandığı araştırılmalıdır. Fazla kiloların kaynağı bulunduktan sonra, buna uygun bir program uygulanmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.