Papatya Çayı Zayıflatır Mı

Papatya Çayı Zayıflatır Mı

Sizlere bu yazımızda papatya çayının mucizevi faydalarından ve son zamanlarda akıllara takılan zayıflatır mı sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bazı insanlarda tüm çay çeşitlerinin kiloları atmada etkili olduğuna yönelik bir inanma duygusu bulunmaktadır. Bu çaylardan öne çıkanlar içerisinde hiç azımsanmayacak düzeyde kişinin tercih ettiği papatya çayı da yer alır. Bunun en önemli sebepleri papatya çayının eşsiz aroması ve ağızda bıraktığı hoş lezzetidir. Fakat papatya çayı da yeşil çayda olduğu gibi konusunda etkisi var mı? Şifalı bitkiler içinde gösterilen papatya güçlü hoş bir kokusu olan bir bitkidir.

 

Papatya Çayı İçerek Zayıflama

Papatya çayının zayıflatıcı etkisinden bahsedecek olursak, çoğu bitki bilimcinin sözleriyle konusunda eşsiz bir yere sahiptir. Çünkü papatya idrar söktürücü özelliği olan ve iştah bitirici ve iştahı bastırıcı etkisiyle ön plana çıkan bir ot türüdür. Bir müshil gibi işlevlerle karşımıza çıkan papatya zehirden arındırma özelliği bulunan ve vücuttan zararlı olan maddelerin dışarıya gönderilmesinde etkili olan bir şifalı bitki türüdür. Papatya bunun yanı sıra enerji verici özelliğe de bulunur. yönünden ele alındığı zaman vücuda uygun bir sindirim sağlama yününde bir yarar sağlayacağından zayıflamak isteyen kişiler bunu gönül rahatlığıyla kullanabilir.

Düzgün bir sindirime papatya çayının katkısıyla sahip olan vücut yağlardan arındırmaya ve kilo vermeye hazır bir şekle gelir. Fakat sindirim işlemi uygun bir biçimde oluşmuyorsa yenilen yiyecekler yeterli duruma gelmeyecek ve kısa bir süre geçmesiyle beraber tekrardan açlık hissedilecektir. Bunun dışında, düzgün olmayan sindirim metabolizmayı da olumsuz açıdan tetikler. Sindirim probleminin çözümü konusunda papatya çayı içildiğinde sindirim ile alakalı olarak organların salgı üretmesine yönelik uyarıcı etki bulunur ve üretilen salgı ile beraber sindirim sürecinde en fazla seviyede etkililik düzeyi ortaya çıkar.

 

Papatya Çayı Zayıflatır Mı

 

Papatya Çayının Eşsiz Faydaları

Papatyanın şifalı bitkiler içerisinde değerlendirilmesinin sebebi ile anti bakteriyel olması ciltte ortaya çıkan bozuklukları onarıcı, rahatlatıcı ve ferahlatıcı özelliği vardır. İyileştirici etki göstermesiyle papatya başta sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarında kullanımı tercih edilir. Papatya bazı hastalıklara da iyi geldiği konuşulmaktadır. Papatya çayı cilt rahatsızlıkları dışında hemen herkesin olduğu suçiçeği hastalığı, ülser, cilt tahrişleri, yanıklar, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, uyku problemi, stres gibi pek fazla önemli olan rahatsızlıkları tedavi edici olmasıyla ön plana çıkan bitkidir.

Papatyanın kadınlarda adet sancısını dindirici bir özelliği de vardır. Bunun dışında genel açıdan ele alınacak olursa kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlıklarının tedavisinde papatya çayı tercihi yapılan bir içecek çeşididir. Papatya içeriğinde yer alan ve papatya bünyesinde kalsiyum ve magnezyum yer edinen bir bitki çeşididir. Bu 2 temel besin ögesi vücut gelişimi konusunda oldukça önemli yer sahiptir. Papatya çayı içeriğinde bunların dışında cildin yaşlanmasını ve ciltte ortaya çıkan iltihaplanmaları bitiren flavanoid bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.