Obezite Cerrahisi Zayıflamayı Sağlar Mı?

Obezite Cerrahisi Zayıflamayı Sağlar Mı?

Obezite Cerrahisi Zayıflamayı Sağlar Mı?

Obezite cerrahisinde prensip aslında oldukça basittir. Genel olarak diyetlere hastanın uyum sağlayamamasının sebebi yoğun şekilde hissettiği açlık hissinden kaynaklanmaktadır. Diğer bir ifadeyle verilen gıda miktarları veya alınması gereken gıda miktarları hastayı doyurmamaktadır. Kişi açlık hissinden dolayı sürekli olarak diyeti biran önce eski yeme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dönmek istemektedir.

İşte obezite cerrahisi tam bu noktada devreye girmektedir. Obezite cerrahisinin sağladığı mide hacmini küçülterek alınabilecek gıda miktarını azaltmak ve buna karşın alınan bu az miktarda gıdayla hastada doyma hissini sağlamaktır. Bu amaçla yapılan obezite cerrahisi ile zayıflama işlemleri temel olarak 2 prensibe dayanmaktadır.

Protez Yardımıyla Mide Hacmini Küçültme (1.Yöntem)

Obezite cerrahisiyle zayıflama işleminde ilk uygulanabilen yöntem bir protez yardımıyla mide bandında olduğu gibi veya midenin bir kısmının çıkartıldığı tüp mide ameliyatında olduğu gibi azaltmak ve alınacak gıda miktarlarını düşürmektir.

Mide Hacmini Küçültme (2.Yöntem)

Bu yöntemde ise amaç hem mide hacmini küçültmek hemde mide ile bağırsak arasında küçük bir boşluk oluşturup gıdanın bir kısmının emilmeden atılmasını sağlamaktır. Bu sayede hem şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar üzerinde etkili bir kontrol sağlanmakta, hem tansiyon hemde lipit yüksekliği gibi bir takım metabolik problemlerinde medikal tedavilere, ameliyat dışı tedavilere göre çok daha etkili bir tedavi imkanı sağlanmaktadır. Sonuç olarak obezite cerrahisi zayıflamaya oldukça yardımcı olan bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.