Diyet Kişiye Özgüdür

Diyet Kişiye Özgüdür

Şeker ve yağ içerikli besinlerin fazla tüketilmesi, teknolojik gelişmeler dolayısıyla insanların pasif bir hayatı benimsemesi, yoğun günlük hayat sebebiyle öğünlerin atlanması veya zamanında uygun şekilde beslenilmemesi gibi sebeplerle kilo problemleri ortaya çıkmaktadır. Kilo problemleri başta psikolojik olmak üzere insanların sosyal yaşamlarını olumsuz etkilediği gibi sağlık açısından da hayatı tehlike altında bırakmaktadır. Toplumda sık görülen bir yanlış, beslenmenin sadece karın doyurma ve açlığı yok etme amacıyla olduğu düşüncesidir. Oysa ki beslenme sağlığı korumak, yaşam kalitesinde yükselme sağlamak ve vücut gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin yeterli ve uygun saatlerde alınmasıyla sağlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bir bireyin sağlıklı bir yaşam için günde 50 farklı besin maddesine ihtiyacı olduğu yönündedir. Bu besin maddelerinden bazılarının eksik veya fazla alınması sonucu gelişim ve sağlık yönünden olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Örneğin; aşırı miktarda karbonhidratlı besinler tüketmek vücutta yağ birikmesine sebep olarak kilo almamıza etken olmaktadır.

Sağlıksız beslenme sonucu oluşan kilolardan kurtulmak için insanlar çeşitli diyetler uygulamakta ve spor faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Uygulanan diyetler bazen çok kısa sürede çok fazla kilo kaybetmeyi insanlara vaat etmektedir. Fakat her diyet her kişiye uygun olmamaktadır çünkü kişilerin uyguladıkları şok diyetler yetersiz ve sağlıksız beslenmeye sebep olabilmektedir. İnsanların bilinçsiz şekilde uyguladıkları şok diyetler sonucunda vücut kaslarında erime, iç organlarda defermasyon, bazal metobolizma hızında azalma, saç dökülmesi, konsantrasyon kaybı, baş ağrısı, tansiyon rahatsızlıkları, bayılma ve hatta ölüm durumlarıyla dahi sonuçlanabilmektedir.

Oysa ki her insanın vücut yapısı ve uygulaması gereken diyet birbirinden farklıdır bu sebeple diyet yapacak olan kişiler için;

1-) Zayıflamanızın asıl amacı sağlığınız için en ideal olan kilo düzeyine ulaşmak olmalıdır.
2-) Kahvaltı hiçbir zaman atlanmamalı ve ertelenmemelidir.
3-) Yemeklerin yavaş şekilde yenilmesi alışkanlık haline getirilmelidir.
4-) Günlük 2,5 litre su tüketimi sadece yaz aylarıyla sınırlandırılmamalıdır.
5-) Beyaz ekmek yerine tam buğday ve çavdar ekmeği gibi posa oranı yüksek ekmekler tüketilmelidir.
6-) Kızartma yerine haşlama ve fırınlama şeklinde yemekler hazırlanmalıdır.
7-) Yağ tüketimini azaltmak için etli yemeklerde ayrıca yağ kullanılmayıp tam yağlı süt yerine de yarım yağlı süt kullanılmalıdır.
😎 Düzenli olarak spor yapmak ve yürüyerek gidilecek mesafelerde araç kullanmamak alışkanlık haline getirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki diyet kişiye özgüdür ve kişi hayatındaki beslenme ve yaşam alışkanlıklarında ufak değişiklikler yaparak kendine özgü bir diyet oluşturabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.