Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitleri Nelerdir?

Ağırlıklı olan besin gruplarına göre diyet çeşitlerini 4 ayırmak mümkündür:

Protein Ağırlıklı Diyetler

Meyve, sebze ve süt ve süt ürünleri ağırlıklı gıdaların tüketildiği diyetler bu gruptandır. Proteinli ürünler tüketilerek vücutta bulunan yağlar yakılmaya çalışılır. Bir hafta uygulandığında 3-5 kilo arası vermek mümkündür. Vücuttan en çabuk atılan besinlerden biri protein olduğu için protein diyeti kilo vermeyi kolaylaştıran diyetlerdendir.

2-Karbonhidrat Ağırlıklı Diyetler

Tahıl ürünleri karbonhidratça zengin gıdalardır. Et ürünleri, süt ürünleri ve sebzelerde karbonhidrat açısından zengindir. Bu diyetin amacı vücudun günlük karbonhidrat gereksinimini sağlayarak vücudun kilo almasını durdurmaktır. Karbonhidrat diyeti kişiyi aç bırakmaz ve stressiz kilo vermeyi sağlar.

3-Vejetaryen Diyeti

Vejetaryen diyetinde sebze, meyve, tahıl, baklagiller ve çeşitli otlarla yapılan beslenme şeklini kapsar. Bu diyette sadece meyve, sebze türü gıdalar değil süt ve süt ürünleri de tüketilir. Protein, kalsiyum, demir, çinko ve vitamin değerleri açısından zengin olan bu diyet sağlıklı bir beslenme zinciri oluşturur. Ancak diğer besinlerden elde edilen besinsel değerlerin karşılanmadığı durumlarda ise sağlık için zararlı olabilir.

4-Akdeniz Diyeti

Akdeniz insanlarının beslenme stilleri göz önüne alınarak oluşturulan bu diyette meyve ve sebzelerin yanında birçok baklagil ve beyaz et tüketimini kapsar. Akdeniz mutfağının en çok kullanılan ürünlerinden biri olan zeytinyağı ise vücuda verdiği faydalar açısından diyette kullanılan ürünlerden birisidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.