Bilinmeyen Kilo Alma Nedenleri

Bilinmeyen Kilo Alma Nedenleri

Bilinmeyen

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi kesinlikle alınan aşırı kilolardır. Bunun pek çok sebebi vardır. Bazıları bilinse de bazıları bilinmemektedir. Bu sebepten ötürü insanlar neden kilo aldıklarını her zaman bilemezler ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulayacaklarını ya da nasıl bir önlem alacakları hakkında kafalarında soru işareti olur. Bu duruma engel olmak için bilmediğiniz kilo alma nedenleri hakkında bilgi sahibi olanız gerekir.

Uykusuzluk

Uykusuzluk kilo almanıza neden olan sorunlardan birisidir. Normalde uyku zamanında hormonlar çalışmaya başlar. Eğer normal uyku zamanlarını geçirip uyumuyorsanız vücudunuz buna kilo alarak tepki gösterir. Bu yüzden bu konuda dikkatli davranmak ve uyku zamanınızı geçirmemeniz gerekir.

Menopoz

Kadınlarda menopoz kilo almanıza neden olan sorunlardan birisidir. Bunun ana nedeni tam olarak menopoz olmasa da menopoza giren bayanlarda kilo artışı görülür. Çünkü yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar ve daha az kalori yakar. Bu yüzden bu zamanlarda normale göre daha az yiyecek tüketmelisiniz.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmakta kilo almanıza neden olan sorunlardan birisidir. Sigaranın içilme nedeni aslında nikotine duyulan ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gideremeyen bünye yemek yemeye odaklanır. Dolayısı ile canınız her sigara istediğinde yemek yersiniz. Bu yüzdende sürekli olarak kilo alırsınız. Bunun yerine şeker yemek ya da sakız çiğnemek tavsiye edilen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Stres

Kilo alma nedenleri arasında yer alan sorunlardan biriside strestir. Stres insan üzerinde baskıya neden olur. Baskı kortizol hormonunuzu tetikler ve bu hormon yüzünden açlık hissi oluşur. Bu yüzden daha çok yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.

Düşük Kalorili Yiyecekler

Bilmediğiniz kilo alma nedenleri arasında düşük kalorili yiyecekleri yemekte bulunmaktadır. Çoğu insan düşük kalorili yiyecek yediği halde kilo aldığından şikâyet etmektedir. Bunun nedeni vücuttaki hormonların yeterli enerjiyi alamadığından dolayı metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Yani yiyeceğiniz yiyecekleri diyetisyen ile kararlaştırmanız gerekmektedir.

Antidepresanlar

Eğer bir sebepten dolayı antidepresan kullanıyorsanız, kilo almaya hazır olmanız gerekir. Bu ilacın yan etkilerinden biriside istem dışı kilo almaktır. Eğer tahmininizden fazla kilo alıyorsanız hemen antideprasan kullanmayı bırakmalısınız.

Yukarıdaki sebepler dışında daha pek çok farklı kilo alma nedeni bulunmaktadır. Bu yüzden bu konuda hassas davranır ve bilgi sahibi olursanız, en azından önlem alabilirsiniz. Kilolarınız artıyorsa hemen bu konuda uzman bir doktor ile görüşmenizde fayda vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.