Alkali Diyeti Nedir?

Alkali Diyeti Nedir?

Besinlerde en ideal olan konu PH değerlerini bilmekten geçer çünkü bu PH değeri besinin alkali mi yoksa asitik mi olduğunu bize gösteren en önemli değerdir. Buradaki değer aralıkları ise 0 ile 6 arasında PH değerine sahip olan bir besin asitik, 8 ile 14 arasında olanlar ise alkali şeklinde belirtilmiştir.

Bu nedenle bir insan günlük hayatında tükettiği besin değerleri 0-6 arasında oluyorsa o zaman asidik bir beslenme şekli oluşturduğu için biz bu insanlara sağlıksız besleniyor şeklinde bir tanımlamayı rahatlıkla yapabiliriz. Bu şekilde beslenen kişilerin kesinlikle beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekir. Aksi takdirde vücutta yağlanmalar başlayacak ve beraberinde de o bahsedilen kilolar alınmış olacaktır. Sağlıklı bir insan beslenme şeklinde alkali seviyeye dikkat ederse o zaman sağlıklı bir vücuda sahip olacaktır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler ile birlikte rahatlıkla kilo verebilir.

Diyeti

Bu beslenme şekli en sağlıklı şekilde zayıflamak isteyenlerin başvurması gereken bir yöntemdir ve diyetin süresi ise üç dört hafta kadardır. Bu diyetin güzel tarafı ise siz diyet yapmakla uğraşırken vücudunuz da aynı zamanda sağlıklı kalmanın yolunu öğrenmiş olacak. Tüm metabolizmanızı düzene sokacaksınız.  Alkali diyete başlandıktan bir hafta sonra vücut kendini toparlar. Bu demek değildir ki yalnızca alkali besinler almalısınız, kesinlikle hayır. İnsan vücudunun asidik özellikteki besinlere de ihtiyacı vardır ancak bu oran sağlıklı bir insan için % 20 civarındadır yani bizler vücudumuzu % 80 oranında alkali besinlerle beslerken % 20’lik bir dilimi de asidik besinlere ayırmalıyız.

Alkali diyetinde en önemli konuların başında, gün içerisinde devam etmiş olduğunuz beslenmenizi akşam 19:00 itibariyle sonlandırmanız. O saatten sonra kesinlikle bir şey tüketmemelisiniz. Alkali beslenmede önemli konulardan bir tanesi de besinlerin çiğnenmesidir. Yemeklerinizde lokmalarınızı ne kadar çok çiğnerseniz o kadar sağlıklı olacaktır. Bir de yemek aralarında mutlaka alkali suyunuzu almalısınız. Üstelik bu suyu bolca tüketmeye gayret edin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.