40 Yaşından Sonra Metabolizma Nasıl Hızlanır

40 Yaşından Sonra Metabolizma Nasıl Hızlanır

Nasıl Hızlanır

İnsanlar belli yaşa geldikleri zaman metabolizmaları yavaşlamaya girer. Buna örnek olarak 40 yaş sonrasını verebiliriz. 40 yaşından sonra insanları metabolizmalarında ki yavaşlama kilo vermelerinin de önünde ciddi bir engel oluşturur. Özellikle bu yaşı geçen kişiler daha iyi bileceklerdir ki bu dönemde kilo almak çok kolay iken kilo vermek ciddi sorun halinde olmaktadır. Bu da metabolizma ile ilgilidir.

40 yaşından sonra kilo vermek için genç bir bireye göre daha fazla egzersiz yapmak gerekmektedir. Yani bu dönemde kişiler 30 yaşındaki bir kişiye göre neredeyse iki kat spor yapmaları lazımdır. Bedenimizin gıdaları enerjiye çevirme sürecine metabolizma adı verilir. Dolayısıyla bu işlemin 40 yaşından sonra yavaşlama sürecine girmesi ciddi derecede sorunları da beraberinde getirmektedir.

Özellikle 40 yaşından sonra kişinin yaşı, cinsiyeti, tiroid seviyesi, kas ve yağ oranı, duygusal durumu gibi pek çok durum metebolizmanın hızlı veya yavaş çalışmasında önemli bir faktör haline gelir.

Yapılan araştırmalara göre 40 yaşını geçen kişilerin metabolizmalarının yeniden canlandırılabileceğini göstermektedir. Bu yazıda kırk yaşından sonra hangi uygulamaları yaparak metabolizmanızı hızlı şekilde canlandırabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kırk yaş üstü bireyler için protein büyük önem taşımaktadır. Özellikle gece uykuya daldığımız sürelerde kaslarımızda ciddi şekilde tahribatlar oluşmaktadır. Bu yüzden sabah kahvaltılarında mutlaka 3 yumurtaya denk gelecek 20 gram civarında bir protein alın. Bu sizin kaslarınızın daha sağlam olmasını ve metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Kırk yaş üstü bireylerin dikkat etmesi gerekenler

Yağsız ürünler tercih etmek, kızartma gibi ürünler yerine haşlama tercihi yapmak, yağsız süt tüketmek, mayonez gibi gıdalar yerine alternatiflerini kullanmak bu dönem için iyi bir çözüm olabilmektedir. Günümüzde yer alan hazır gıdaların hemen hemen pek çoğunun içinde metabolizmayı tahribata uğratan gıdalar vardır. Bunlardan uzak durmak en güzeli olacaktır. Sağlıklı bir yaşlılık dönemi için 40 yaş üstü kişilerin doğal ürünlere yönelmeleri ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları gerekmektedir.

Metabolizmayı hızlandırmak için öncelikle metabolizmayı olumsuz anlamda etkileyen faktörlerden arındırmak lazımdır. Metabolizmamızın sağlığını etkileyen bir takım unsurlar vardır örneğin hazır cips, kola, pakete girmiş aparatif gıdalar gibi ürünlerden uzak durmak bu dönemde en sağlıklısı olacaktır. Kızartmalar yerine haşlama tercih etmek de yine metabolizmamız için en faydalı yöntemlerden birisidir.

Sofraya oturduğunuzda yeteri miktarda gıda aldıktan sonra kalkın, aşırı derecede doyuncaya kadar tüketmek bu süreçte hızlıca kilo almanızı sağlayacağından metabolizmanız ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilecektir. Bu yüzden bunlara dikkat edin.

Belli bir yaştan sonra bedenimizin çalışma şekli değişmektedir bu yüzden özellikle 40 yaşından sonra düzenli egzersiz yapmayı amaç edinmeli ve bu doğrultuda yaşamınıza yön vermelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.