Yön Bulma Yöntemleri

Yön Bulma Yöntemleri

Yöntemleri

Doğaya karşı sevgisi olan ve maceracı bir ruha sahip olan her insan hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Doğada dolaştığınız sırada bazen hayati öneme sahip olan bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. İşte bu sebeple bu içeriğimizde yön bulma yöntemeleri nelerdir değinmek istiyoruz. Bu yöntemler sayesinde kaybolmadan her türlü arazide yönünüzü rahatça bulacak ve tehlikelerle karşılaşmadan kamp alanınıza ulaşabileceksiniz.

Güneşin Konumuyla Yön Bulma

Açık bir arazide veya güneşin net şekilde görülebildiği bir alanda sabah güneşinin doğduğu yön her zaman doğuyu göstermektedir. Sağ kolumuzu sabah güneşin doğduğu yöne doğru çevirdiğimizde yönümüzü rahatça bulabiliriz. Bu durumda sağ taraf doğu, sol taraf batı, önümüz kuzey, arkamız ise güney yönünü gösterecektir.

Pusula ile Yön Bulma

Pusula yön bulma konusunda en başarılı ve en kolay yöntemdir. Pusula da yer alan gösterge hangi yöne dönerse dönsün kuzeyi göstermektedir. Pusulanın göstergesinin güvenilir bir şekilde kuzeyi gösterebilmesi için pusulanın düz bir zemine bırakılması veya düz tutulması gerekmektedir.

Çubuk Yöntemiyle Yön Bulma

Bu yöntemle yön bulabilmek için 1 metre uzunluğundaki bir çubuk tam öğle zamanına yaklaşırken yere dik şekilde saplanır. Gölge boyunun en kısa olduğu bu öğle vaktindeki gölge yönü kuzeyi göstermektedir.

Cami ve Kilise Aracılığıyla Yön Bulma

Camilerimizde mihrabın karşısında bulunan giriş kuzey yönünü görecek şekilde inşa edilmektedir. Şerefeye doğru olan kapılar ise güney yönünü gösterecek şekilde kurulmaktadır.
Kiliselerde bulunan kilise çanı kilisenin batı tarafında bulunmaktadır.

Karınca Yuvalarıyla Yön Bulma

Karıncalar yuvalarını rüzgardan korumak için yuvalarının kuzey taraflarına kum yığını yapmaktadırlar. Yani karınca yuvalarında kumların yığın halinde biriktiği kısımlar kuzeyi göstermektedir. Karıncaların çıktığı ağız kısmı ise güneyi göstermektedir.

Yosunlarla Yön Bulmak

Doğada çoğu yerde özelliklede ağaçların ve kayaların üzerlerinde yetişen yosunlar her zaman kuzey yönünü göstermektedirler. Bu yöntem pek bilinmeyen bir yöntem olmasına rağmen aşırı derecede etkili ve basittir.

Mezarlıkla Yön Bulma

Müslümanlara ait olan mezarlarda baş kısım batı yönünü ayak tarafı ise doğu yönünü göstermektedir.
Hristiyanlara ait olan mezarlarda ise baş kısım güney yönünü ayak kısmı kuzey yönünü göstermektedir.

Kutup Yıldızıyla Yön Bulmak

Gece karanlıkta yön bulmak zorunda kaldığınız zaman gökyüzündeki en parlak yıldız olan kutup yıldızı kuzey yönünü göstermektedir. Bu içeriğimizde farklı arayışında olan kişilere yardımcı olmaya çalıştık.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.