Yeni Doğan Bebeklerde Çarpık Ayak Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Çarpık Ayak Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan problemi, hamileliğin ortalama 16’ıncı haftasından itibaren belirginliğini gösterirken, hamilelikte fark edilmese bile hemen doğum ardından teşhisi yapılabiliyor. Ayakta meydana gelen eğrilik haftalık olarak gerçekleştirilen esnetmeler ve alçılamalarla tedavi işlemi yapılıyor.

hastalığı ile ilgili olarak sizlere birkaç bilgi vereceğiz. Yeni doğan sorunu, kalıtımsal bir durum olmadığını ama bu tarz bir rahatsızlığın meydana gelmesi çocuktaki bir takım genetik unsurlar sonucunda ortaya çıkıyor. Bu yaşanan durum, hamileliğin ortalama 16’ıncı haftasından itibaren gerçekleştirilen detaylı ultrason görüntülemesiyle perinatologlar tarafından tanı konuluyor. Gebelikte fark edilmese bile hastalığa hemen doğum sonrasında teşhis yapılabiliyor.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE ÇARPIK AYAK TEDAVİ YÖNTEMİ

Tedavi aşamasına gelindiğinde ayaktaki eğriliği haftalık olarak gerçekleştirilen esnetmeler ve alçılamalarla derece derece düzeltildiğini belirtmemizde fayda var. Belirli bir aşamaya geldikten sonra da ufak bir cerrahi girişimle düzeltme tamamlanıyor. Bu düzeltmenin tamamlanmasıyla beraber çarpık ayak sorunu yeniden nüksetmesin diye belli bir zaman arası çubuklu özel ayakkabı olarak tarif edilebilecek ‘ortez’ veriliyor. Ortez 3 ay zamanla gece gündüz kullanılıyor. Üç ayın bitmesiyle beraber zaman azaltılıyor ve çocuk 4-5 yaşına gelene kadar azalan zaman aralığıyla kullanılıyor.

Yeni Doğan Bebeklerde Çarpık Ayak Tedavisi

Anne adaylarının, Pes Ekinovarus’tan korkmamaları ve soğuk kanlığını koruması gerekiyor. Vaktinde ve doğru müdahale yapılmasıyla en umutsuz bile görülen hastaların normale dönebildiğini unutmamak gerekiyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.