Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Öğrenciyi başarıya götürecek en büyük etkenlerden birisi, verimli ders çalışma yöntemleridir. Her öğrenci, hem karakter yapısı hemde ders çalışmaya yatkınlık şekliyle birbirinden ayrı tutulmalıdır. Ancak tüm öğrencilerin uygulayabileceği, genel olarak dikkate almak gereken ders çalışma yöntemlerini, bütün öğrenciler benimseyebilirler.
Öğrencilerin aklına ”Günde 3 saat, ya da 5 saat çalışmalıyım.” düşüncesini asla yerleştirmemek gerekir. Velilere bu durumda çok iş düşmektedir. Çünkü 2 saat çalışarak büyük başarı elde etmekte mümkün, 5 saat çalışıp başarısız kalmakta. Bu tamamen öğrenci ile bağlantılı bir durumdur.
Genel olarak verimli ders çalışma yöntemlerine, hep birlikte göz atalım;

1) ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ

Öğrencilerin çalıştığı ortam, onları derse teşvik edecek şekilde olmalıdır. Öğrencinin o ortamda bulunurken, rahatsız olmaması ve isteyerek bulunması önemlidir.Ortamın, havalandırılmış ve aydınlık olması, odanın normal sıcaklıkta olması gerekir. Bu oda eğer imkanlar uygunsa, öğrenciye ait olmalıdır.
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri  Odada ders kitapları, dersle ilgili araçlar olmalıdır. Masasında ise çalışırken kolaylık sağlayacak materyalleri bulundurmakta fayda vardır. Öğrencinin odasında ders esnasında, kesinlikle TV,bilgisayar, telefon gibi cihazlar olmamalı, varsa kapatılmalıdır. Eğer müzik dinleme amaçlı bir cihaz açmış ise, alçak sesle dinlemesine müsade edilmelidir.

2) ETKİN OKUMA YÖNTEMİ

Okumak, ders çalışırken gereken en önemli etkendir. Okuma becerisi ilk etapta zor olabilir. Bu bir enstruman çalmayı öğrenmeye benzer. Okuma egzersizleri ile yavaştan hızlıya doğru alıştırmalar yapılabilir. Roman, gazete vb. araçları okumak çok önemlidir. Basılı araçları okumakta zorlanan öğrenci, bunu ders kitaplarına yansıtacaktır. Bu nedenle yaşlarına uygun romanlar edinmeli ve okuyarak alıştırma yapmalıdırlar.
Okunan roman veya gazete, öğrenci tarafından bir yere ayrıntılı sorular seçilerek not edilmeli, sorulara cevap verecek şekilde, gerekiyorsa tekrarlar yapılmalı ve okuduğu konuyu sorulara kendi cevap vererek, kendine anlatmalıdır. En önemlisi ise, öğrenci okuduğu konu veya kitabı, belli aralıklarla tekrar etmelidir.

3) ETKİN DİNLEME YÖNTEMİ

Öğrenci anlatılanı dinlerken, ayrıca dikkatli ve gözlemci olmalıdır. Öğretmenin anlattığı konular içinde, önemli olduğunu düşündüğü kısımları not alabilir ve tekrarlar yaparak anlayabilir. Anlatılan konularda sorular gelebilecek kısımları gözlemleyerek, bu kısımlar üzerinde tekrarlar yapmalıdır. Anlamadığı kısımlarda ise, rahatça soru sorabilmeli ve eksik gördüğü kısımları tamamlamaya çalışmalıdır. Ayrıca dinlediği konu ile ilgili düşüncelerini, arkadaşları ile tartışabilmelidir.

Öğrencinin derslerinde başarılı olabilmesi için, gün içinde bunları tekrar ederek derse hazırlıklı gelmesi gerekir. Unutulmamalı ki doğada herşeyin bir amacı vardır. Öğrenci kendine bir amaç belirleyip, bu amacın potansiyellerini öğrenmeli ve kendini çalışmaya teşvik etmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.