Uyku Açma Yöntemleri

Uyku Açma Yöntemleri

Etkili

yöntemleri, daha çok modern yaşamın konusudur. Eski çağlarda yaşayan insanların, uyanabilme metodları gibi bir ihtiyaçları yoktu herhalde.

Günümüzde, alarm kurarak uyandırılmanın, insanlar için modern bir işkence yöntemi olduğunu düşünen pek çok kişi var. Ancak ne yazık ki, içine girmiş bulunduğumuz hızlı yaşam döngüsü, bizleri bir çok konuda olduğu gibi, uykumuzdan da mahrum bırakabiliyor. Sınavlar, toplantılar, yetiştirilmesi gereken projeler… Bunca yoğunluk arasında, erken uyumayı başarmak ta çok kolay olmuyor. Uykusuz kalıyoruz, erteliyoruz ve geç kalıyoruz!

Tek çaresinin uyumak olduğunu bildiğimiz, ama o geri dönülemez kritik anlarda bitirmek zorunda kaldığımız uykumuz… Bir şekilde kendimizi yataktan çıkarmayı başardığımız halde, gözlerimizi açık tutmakta zorlandığımız o anlar… Herşeye boşverip yatağa geri dönebilirsiniz. Ancak, tüm gemileri bir çırpıda yakma kararı alabilmek için sağlıklı bir zihin halinde değilsiniz, yapmayın!

Sizler için derlediğimiz uyku açma yöntemlerine göz gezdirin mesela…

Soğuk Şokla Uyku Açma!

Soğuk suyu yüzünüze bolca çarptıktan sonra, kuvvetlice burnunuza çekin. Soğuk suyun yaratacağı şok etkisi, uyku halinden kalma nefes ritminizi değiştirecek ve beyine “uyandık!” sinyali gönderecektır.

Açık Hava, Bol Oksijen Enerjinizi Artırır!

Dışarı çıkıp, burnunuzdan derin nefesler alarak 5 dakikalık hafif bir egzersiz yapın. Açık havada hareket etmek, beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Artık daha uyanıksınız!

Diş Fırçalayarak Uyanmak!

Nanenin uyarıcı özelliğinden faydalanın. Nane aromalı bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamayı deneyin.

Yiyip İçerek Uyku Kaçar Mı?

Uyku kaçırma konusunda meyvelerin, çay ve kahveden daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Yeşil elma, portakal, erik, kayısı ve kiraz gibi ekşi meyveler, uykunuzu açarken kan şekerini dengeleyerek daha zinde kalmanıza yardımcı oluyor. Porsiyonlarınızı ufak tutun ve uykunuzun açıldığı kıymetli anlarınızın bir kısmını tuvalette geçirmek zorunda kalmayın lütfen!

Uyku Akan Gözlere Kem Sözler!

Şaka bir yana, hafif hararetli bir sohbet ortamıyla kanınıza karışacak adrenalin, uyku açma yöntemlerinden bir diğeri. Yalnız olduğunuz durumlarda bir arkadaşınızı telefonla arayabilirsiniz. Masum bir dedikodu seansının hızlandıracağı kalp ritmi, açılan bir uykunun habercisi olabilir.

Uyutmayan Notalar!

En sevdiğiniz hareketli şarkılardan oluşan bir müzik listesine neşeyle tempo tutarken, burnunu çeke çeke kaçan uykunuzu farketmeyeceksiniz bile…

Uyku kaçıran yöntemlere ihtiyaç duymayacağınız; doğal bir uyku düzenine kavuşmanız dileklerimizle. İyi uykular!

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.