Şişkinlikten Kurtulma Yöntemleri

Şişkinlikten Kurtulma Yöntemleri

Yöntemleri

yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen önemli rahatsızlıklardan birisidir. Aslında vücudumuzun normal bir seyri olan bu durum pek çok kişinin sıklıkla şikayette bulunduğu durumlar arasında yer almaktadır.  rahatsızlığını hemen hemen çok sık yaşayan bireylerin yaşamları da bu ölçüde kalitesiz olabilmektedir. Bu yüzden bu sorunun kaynağını bularak buna bir çözüm yolu bulmak gerekmektedir.

Şişkinlik sorununa ne iyi gelir? Şişkinlik durumunu yaşamımızdan atmamızı sağlayacak öneriler nelerdir şimdi bu yazıda bu önerilere göz atacağız.

Aşırı olmamak şartı ile normal hafif bir şişkinlik bedenimizin normal bir sürecinin sonucu olarak bilinmektedir. Fakat bazı kişilerin vücut yapılarına bağlı olarak şişkinlik durumu daha fazla hissedilebilmektedir. Bu şişkinlik doğal olarak kişinin yaşamını da etkisi altına alabilmektedir. Bu kişilere önerimiz yemeklerden tam olarak doymadan sofradan kalkmalarıdır. Tabi bunların dışında evde uygulanacak bir takım öneriler de mevcuttur, şimdi dilerseniz evde şişkinlik sorunu yaşayan kişilerin neler yapabileceğine biz göz atalım.

Sindirim hassas bir durumdur. Sindirim yapılırken ve vücuttan atılma döneminde vücudumuz için oldukça hassas bir süreç olarak bilinir. Bu sürecin sağlıklı ve olağan şekilde işleyebilmesi için kişinin bünyesinin aşırı stres altında kalmaması, uyku düzeninin normal olması, beslenme değişiklikleri gibi bir takım faktörler rol oynayabilmektedir. Yani kişinin sindirim sisteminde yaşanacak sorunlar uyku düzeni ve stres durumu ile de ilintili olabilmektedir. Bu yüzden şişkinlikten kurtulmak için öncelikle nedenlerini bulmak ve bu nedenlerini çözümü için çalışmak gerekmektedir.

Uyku düzeninin değişmesi sindirim üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olan bir durum olarak karşımıza çıkar. Bazı bireyler sabaha karşı uyuyup ertesi gün çok erken saatlerde uyumaktadır. Yani bünyenin belli bir biyolojik saati vardır dolayısıyla yaptığımız bu davranış ile biyolojik saatimizi ciddi şekilde zora sokmaktayız. Bu da sindirime olumsuz etkilemektedir.

Stres ve Şişkinlik

Stres de yine aynı şekilde sindirim üzerinde ciddi şekilde olumsuz bir etkiye sahiptir. Kişinin stressiz bir yaşam sürerken sindirimi, stresli yaşama göre daha farklı olacaktır. Bu yüzden stresi hayatımızdan çıkarmalıyız. Stres bizi hem psikolojik hem de biyolojik olarak ciddi şekilde etkisi altına alan bir faktör olmasından dolayı stressiz yaşamı benimsemeliyiz.

Beslenme alışkanlıklarında yaşanan bir takım değişiklikler de yine aynı şekilde sindirime olumsuz etki sağlar. Kişi düzenli ve sağlıklı şekilde beslenmeyi hayatının merkezine almalıdır. Gece ağır yiyecekler tüketmekten kaçınmalıdır, mümkünse gece 9 dan sonra yemek tüketmemelidir. Erken uyumalı ve sabah erken kalkmalıdır. Bu şekilde sindirim sistemi daha çok rahatlayacak ve şişkinlik hali ve durumu minimum seviyeye inecektir.

Şişkinlik bazı durumlarda bu kadar masum olmamaktadır, bazı durumlarda ciddi şekilde karşımıza çıkan şişkinlik sorunları daha ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden geçmeyen ve sancılı bir şişkinlik sürecimiz varsa doktora görünmeliyiz.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.