Sınav Zamanı Kolay Ezberleme

Sınav Zamanı Kolay Ezberleme

Sınav Zamanı Kolay

Öğrencilerin en stresli olduğu dönem, sınavların başladığı dönemlerdir. Her öğrenci iyi not almak ve güzel dereceler elde etmek ister. Sınav gününe kadar, genellikle öğretmenin ”Sınav soruları şu üniteden çıkacak.” ya da ”İşlediğimiz 35 sayfadan soracağım.” gibi sözleri baz alınarak, bu bölümlerden çalışılır. Sınav gününe gelene kadar, yüksek stres altında belirlenen bölümler çalışılarak, sınavda iyi sonuçlar almaya gayret edilir.
Ancak düzenli bir çalışma sistemi yapılmadıkça, ezberlemek ve anlamak çok zor olacaktır. Bu da sınav günü, performansınızı olumsuz etkileyecektir. Sınava yakın zamanda, düzenli bir çalışma yöntemi ile iyi bir ezber yapılabilir. Stresten nasıl uzak duracağınızı belirleyebilir ve sınavı rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.

Sınav Öncesi Doğru Çalışma ve Ezberleme Yöntemi Nasıl Olur?

Önceliğiniz, ders çalışacağınız ortamı doğru seçmek olacaktır. Ezberi kolaylaştırmak için, temiz, havadar, dikkati dağıtmayacak şekilde sessiz ve sakin ortamları seçmekte fayda var. Çalışmaya başladığınızda, mutlaka yineleme yöntemini kullanmalısınız. Bu yöntem, okuduğunuz ve ”Anladım” dediğiniz bölümleri, yeniden tekrar etmekten geçecektir. Eğer fırsatınız var ve zamanınız mevcut ise, mutlaka çalıştığınız bölümlerin üzerinden geçin. Bunun dışında yapabileceğiniz bir diğer yöntem, zaman yaratmak olacaktır. Örneğin, gün içinde bir bölümüne çalıştığınız sınavın diğer bölümleri için bir süre dinlenebilir ve akşam saatlerinde TV, dinlenme vb. şeylere ayıracağınız zamanı, diğer bölümlere çalışmak için ayırabilirsiniz. Böylece bir gün içinde beklediğinizden daha çok bölümü anlamış olacaksınız. Tekrarlar yapma fırsatınız olduğu için de, daha kolay ezberlemeye başlayacaksınız.

yapmak için, okuduğunuz bölümlerden önemli bilgiler içeren kısımları, bir yere not düşebilirsiniz. Not düşerek ezberleme yöntemi, oldukça etkili, akılda kalıcı bir yöntemdir. Bunun yanında, okurken dikkatinizi çeken bilgilerin altını çizerek, önemli bölümleri önplana çıkarabilir ve tekrarlarınızda bu bölümlere daha çok ağırlık verebilirsiniz.
Kolay ezberlemek için, mutlaka daha yoğun ve fikirlere yönelik okuma yapmalısınız. Okuma yaparken mutlaka sessiz bir okuma tekniği kullanmalısınız. Yüksek sesle yapacağınız okuma, kafanızı karıştırabilir.

Bu yöntemleri kullanarak, dikkatli çalışarak ve doğru bir çalışma ortamı seçerek, sınav zamanı kolay ezberleme yapmak mümkündür. Ancak unutmayın ki, sınavın yapılacağı güne sağlam bir kafa ile uyanmanız gerekecektir. Bunun için, son gece ezberleme, okuma yada tekrar etme gibi yöntemleri kesinlikle kullanmayınız. Bu durum son gün kafanızın karışmasına neden olarak, iyi not alabilmenin aksine kötü bir sınav geçirmenize sebep olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.