Sıcak Çarpmasından Korunmanın Yolları

Sıcak Çarpmasından Korunmanın Yolları

SICAK ÇARPMASINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Hava sıcaklıklarının günden güne yükselmesi ile beraber gün içerisinde ortaya çıkan halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı şikayetlerinde de artış meydana gelmeye başladığı biliniyor. Güneşli ve sıcak yerlerde uzun zaman kalınması sonucunda bilinç kaybı, şuur kaybı ve vücutta kalıcı hasarlara dek çıkan tehlikesini birlikte getiriyor.

Sıcak çarpmasının en önemli sebebi, nemli havalarda yüksek sıcaklık altında uzun zaman kalmak oluyor. Sıcakla beraber vücutta ısıyı dengeleyen sistemde bozulmalar meydana gelir. Bunun için de vücut ısıyı atamamakta, sıcak çarpması durumu ortaya çıkmaktadır. Sıcak çarpması en fazla sıcak alanda çalışmak zorunda kalan kişileri etkiler. Açık ortamlarda ve güneş altında çalışmak mecburiyetinde olan inşaat işçileri, fırın çalışanları, bisiklet motosiklet sürücüleri ve maraton koşucuları risk altında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sıcak çarpmasında risk altındaki kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

Yaşlılar ve 5 yaş altı çocuklar

Kalp ve böbrek yetmezliği

Şeker hastalığı

Aşırı tansiyon

Hamileler

İdrar söktürücü, alerji, kalp, psikiyatrik ilaç kullanan kişiler

Alkol bağımlıları

Aşırı kilo ve aşırı zayıflık

Cilt hastalığı olan kişiler

Güneş yanığı vakaları çoğalıyor.

D vitamini için güneşlenmek için önerilse de güneş ışınlarının dik bir şekilde çarptığı 10.00- 16.00 saatleri arasında güneşten koruyucu şapka, şemsiye gibi eşyaları kullanmayanlarda güneş yanıkları, sıcak çarpması ve sıcak bitkinliği vakalarında artış ortaya çıkar.

için 7 farklı yol

1) Risk grubundaki bireyler gün içerisinde en sıcak saat aralıkları olan 10.00 ile 16.00 saatleri arası güneş altında fazla sıcağa maruz kalmamalıdır.

2) Sıcak ve nemli havalarda açık renkli, sentetik olmayan, ince yazlık kıyafetler tercih edilmesi gerekir.

3) Aşırı güneş altında şapka, şemşiye ve güneş gözlüğü kullanmak gerekir.

4) Sıcak havalarda su tüketimin normal zamanda fazla olmasına özen gösterilmelidir.

5) Daha fazla ılık duş alınması gerekir.

6) Yorucu fiziksel aktivitelerden uzak kalınmalıdır.

7) Hava sıcaklığının fazla olduğu zaman aralıklarında özellikle alkol içeren içecekler ve ağır yemeklerden uzak kalmak gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.