Sakal Çıkarma Yöntemleri

Sakal Çıkarma Yöntemleri

Günümüzde birçok erkeğin sorunu haline gelen, sakalların çıkmaması (köselik) ya da çok seyrek çıkması sorunudur. Bu sorun hayati önem taşımamakla birlikte, birçok erkeğin ciddi sorunu halini almıştır. Görsel açıdan sakalı önemseyen çok fazla erkek bulunmaktadır.
Sakalı olmayan erkekler için, hem doğal hemde bilimsel çözümler bulunmaktadır. Öncelikle şunu belirtelim, 17 yaşına kadar sakal çıkmaması durumu, bilimsel olarak bir sağlık problemi olarak kabul edilmemektedir. Ancak 17 yaş sonrasında 20 yaşına kadar sakal çıkmaması durumunda, bu köselik olarak adlandırılır ve sorunun giderilmesi için çözüm üretilmesi gerekebilir.
Öncelikli olarak sakal çıkarmak için kullanılan, alternatif tıpta etkisi kanıtlanmış, hiçbir sağlık sorununa neden olmayan, doğal yöntemlerini denemekte fayda var. Bu yöntemleri, evinizde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sarımsak İle Sakal Çıkarma Yöntemi

Sarımsak geçmişten günümüze, hem saç hem de sakal çıkarmak için kullanılan bitkilerin başında gelmektedir. Sarımsağın sakal yada saç çıkmasını istediğiniz bölgeye sürülmesi ile uygulanan yöntem, sakalın gürleşmesi için değil, hiç çıkmamış olan sakalın çıkması için kullanılmaktadır. Bunun için bir diş sarımsağı ikiye keserek, iç kısmını sakal çıkacak bölgeye sürmeniz yeterlidir. Alternatif tıpta etkisi yüzde yüz kanıtlanmış bir yöntemdir. Cildiniz bu yönteme hassasiyet gösterirse, yanma hissi ve kızarlıklık sözkonusu olursa lütfen tekrar etmeyiniz.

Badem Yağı İle Sakal Çıkarma Yöntemi

Sakal çıkarmada etkili bir yöntem olmamakla birlikte, ufak faydalarını görebilirsiniz. Bu yöntem genelde var olan sakal ve bıyığın daha parlak görünmesi için uygulanır.

Tıraş Yöntemi İle Sakal Çıkarma

Tıraş olmak, var olan sakalı gürleştirir. Çıkmamış sakalın, çıkma ihtimalini fazlalaştırır. Sarı tüyler halinde çıkan sakalı ise kalınlaştırır ve gürleştirir.
Ancak tıraş olurken, bir şehir efsanesi olan ”Tersten tıraş olmak, sakal çıkarır.” sözünü kesinlikle dikkate almayınız. Bu uygulama cildinizi tahriş edecek, sivilceler oluşmasına neden olacaktır. Bu durum daha da ciddileşerek, enfeksiyon kapmanıza kadar gidebilir.

NOT: Eğer bu yöntemler sonucunda bir cevap alamazsanız, mutlaka bir hekime görünmenizde fayda var. Bu durumda bilimsel yöntemlerden biri olan ”Sakal Ekimi” uygulanabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.