Protein Diyeti ve Yag Yakan Çorba İle Zayıflama

Protein Diyeti ve Yag Yakan Çorba İle Zayıflama

Günümüzde hemen herkes kilolarından ve fazlalıklarından kurtulmak için birçok diyet denemekte ama çok uzun süre sabredemeden diyeti bırakmak zorunda kalmaktadır. Bu kişinin hem kaybettiği kiloları fazlasıyla geri almasına sebep olmakta hem de kilo vermek adına şevkini kırmaktadır.

Son yıllarda adını çok daha sık duyduğumuz protein diyeti ise diyet yapan kişiye belirli şeyleri istediği kadar yeme fırsatı vermekte ve onu aç bırakmamaktadır. Uygulayan birçok kişinin sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo verdiği protein diyeti hemen her yaştan insan tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dr Pierre Dukan tarafından hazırlanan Dukan diyeti de temelinde bir tür protein diyetidir. Şöyle ki; tüm protein diyetlerinde amaç; vücudumuza bize kilo aldıran ve gitgide daha iştahlı bir hale gelmemize sebep olan kalitesiz karbonhidrat ve şeker almamaktır. Dukan diyetinde vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat ise yulaf kepeğiyle karşılanmaktadır. Çünkü yulaf kepeği kaliteli karbonhidrattır ve uzun sürede sindirilir, kan şekerine etki etmez. Ayrıca su tutma özelliğinden dolayı kişiyi gün içerisinde tok tutar. Dukan diyeti nasıl yapılır? Diyette 4 önemli aşama vardır. İlk aşamada kişi sadece protein esaslı et, tavuk, balık, hindi, yağsız süt ve süt ürünleri, sakatat, yumurta vb. besinler yiyebilir. İkinci aşamada ise bu protein esaslı besinlerin yanına sebzeler eklenmektedir. Böylece diyet daha lezzetli ve eğlenceli bir hale gelmektedir. Üçüncü aşamada 2 dilim ekmek ve 1 adet az şekerli meyvenin eklendiği Dukan diyetinde; dördüncü aşamaya gelindiğinde artık diyeti yapan kişi istediği her şeyi sınırsız bir şekilde yiyebilmektedir ama hafta da bir gününü mutlaka protein günü olarak belirlemeli ve asla protein dışında bir şey yememelidir. Bu dördüncü aşamada Dukan diyetinde amaç kişinin kaybettiği kiloları geri almadan formunu koruması ve eski sağlığına tamamen geri kavuşmasıdır. Ayrıca her gün yirmi dakikalık yürüyüş yapmak ve gün içerisinde bol su içmek Dukan diyetinin olmazsa olmazlarıdır. Bunlar ayrıca kişiye enerji ve zindelik verecektir.

Yaptığınız herhangi bir diyeti daha zevkli ve faydalı hale getirmek için listenize ekleyebileceğiniz belki de en güzel besinlerden biri de hiç şüphesiz yağ yakan çorba çeşitleridir. Yağ yakan çorbalar; hem sağlıklı hem lezzetli hem de oldukça faydalıdır. Öyle ki; bu çorbaların istediğiniz her türünü kolaylıkla günün her saati yapabilir her öğün istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Yağ yakan sebzeler; kabak, domates, biber, yeşil yapraklı sebzeler, nane, maydanoz, lahana, karnabahar, brokoli vb. şeklinde sıralanabilir. Bu sebzelerden sevdiğiniz herhangi birkaç tanesini küçük küçük doğrayıp 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve üzerlerini 2 parmak geçecek şekilde su ile pişirerek blenderden geçirip ince ince doğranmış taze maydanoz ve naneyle tüketebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.