Projeksiyon Yöntemleri

Projeksiyon Yöntemleri

Yerküreye dair her türlü özellik ve bilgi belirli bir ölçek dahilinde küçültülerek model küre haline dönüştürülür. Ancak bu yöntem kullanışsız olduğundan dolayı haritalar bir düzlem üzerine aktarılmaya çalışılır. Bu esnada yer şekillerinin yapısından kaynaklanan bazı bozulmalar meydana gelir. Bunun sebebi ise küresel bir yüzeyin hatasız bir biçimde bir düzleme aktarılmasının geometrik olarak imkansız oluşudur. Haritalar yer şekillerinin yapısını tam olarak aktaramaz. Benzer özelliklerin yansıtılması olasılık dahilinde olsa bile tam bir uyum söz konusu değildir. Haritalarda hata oranını belirleyen temel unsur harita alanının büyüklüğüdür. Alan büyüdükçe hata oranı artar. Ayrıca engebeli alanlarda hata olasılığı daha yüksektir. Engebeli ve geniş alanlar bozulmaya daha elverişli yapıdadır. Haritalar çizildikleri esnada bozulmaları minimize etmek için geliştirilen yöntemlere projeksiyon  ( İZDÜŞÜM ) yöntemleri adı verilir.

Projeksiyonlar, yükseltinin sıfır metre kabul edilmesi ile paralel ve meridyenlerin bir düzleme aktarılmasını ifade eder. Bu husus göz önünde bulundurulduğunda anlaşılır ki, gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki fark yer şekillerinin engebeli olduğu alanlarda daha da fazladır. Projeksiyon yöntemi, haritalardaki hataları tamamen ortadan kaldıramaz. Ancak hata oranını büyük ölçüde azaltabilir. Projeksiyon yöntemleri açıları, alanları ve şekilleri gerçeğe yakın göstermek için kullanılabilir. Hedef belirlenerek hazırlanan bir projeksiyonun başarılı olma şansı daha yüksektir. Bilinen üç projeksiyon yöntemi vardır. Bunların seçimi, harita kullanım amacı ve haritanın kullanılacağı yerin enlemine dayanarak belirlenir. Projeksiyon yöntemleri aşağıda belirtildiği gibi sıralanabilir.

1.

Projeksiyon Yöntemleri

Bir kürenin etrafına silindir yapıda bir kağıt sarılarak oluşturulur. Ekvator ve çevresinde bozulmalar az, kutuplarda ise fazladır. Kara ve deniz ulaşımının haritaya aktarılması esnasında kullanılabilir. Kutup noktaları gösterilemez. Bu yöntemle yer şekilleri bozulmaz iken alanlar bozulur.

2.

Projeksiyon Yöntemleri

Bir kürenin etrafına konik yapıda bir kağıt sarılarak oluşturulur. Kağıdın orta enlemlere değecek biçimde sarılması önemlidir. Orta enlemler ve çevre bölgeler gösterilirken oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkar. Bu yöntemle alanlar korunurken yer şekillerinde bozulmalar görülür.

3.

Projeksiyon Yöntemleri

Bir düzlemin kutup noktasına teğet geçirilmesi ile oluşturulur. Bu yöntemle kenar uzunlukları korunur. Büyük ölçekli haritaların çizimine oldukça elverişli bir yöntemdir. Bu yöntemle açılar korunurken yer şekilleri ve alanlar bozulmalara uğrar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.