Para Biriktirme Yöntemleri

Para Biriktirme Yöntemleri

Günümüzde tasarruf etmek ve oldukça zor bir hal almış olsa da etkili para biriktirme yöntemleri ile hala para biriktirebilme şansınız vardır. Finansal hayatınızı en derinden etkileyecek olan  basit bir kaç adım ile para biriktirerek  zor zamanlarınızda kullanabileceğiniz veya ihtiyaçlarınızı ek masraf çıkarmadan karşılayabileceğiniz bir birikiminiz olabilir. Para biriktirmek için tercih edeceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Giderlerinizi takip edin:

Para biriktirmek için öncelikle giderlerinizi takip ederek gereksiz giderlerin listesini oluşturmalısınız. Ay boyunca yaptığınız tüm harcamaları günü gününe kayıt altına alıp ay sonunda yaptığınız gereksiz harcamaları görebilirsiniz. Yapacağınız ilk iş gereksiz harcama listesi oluşturup yapacağınız her harcamanın gerçekten gerekli olup olmadığına karar vermek ve sonrasında yapmaktır. Bu yöntemle ikinci ay sonunda gereksiz olarak yapmadığınız harcamalar sonucunda cebinizde kalan para miktarını görerek para biriktirmiş olacaksınız.

2 ) Kredi kartı taksit özelliğini kapatmalısınız:

Günümüzde kredi kartı artık tek ödeme yöntemi haline geldiği için  ve taksitle alış veriş yaptığımız için  sürekli taksitli alışverişler yaparak ay sonunda çok yüksek rakamlara sahip ekstreler ödemek zorunda kalıyoruz. İhtiyacımız olmasa bile satın aldığımız  eşyalara para ödemek zorunda kalmamız birikim yapmamıza engel olmaktadır.

3 ) Pahalı harcamalardan uzak durun:

Günümüzde lüks virüsü bütün bireylerin vücudunu sarmış durumdadır. Bir elbise alacaksak mutlaka marka olması ve çok pahalı olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Bu durumda çok minimal bütçelere satın alacağımız elbiseyi sırf marka olmasını istediğimiz için çok yüksek bütçelere satın alıyoruz. Yada bir elence mekanına gideceksek mutlaka ünü yayılmış, ismini söylediğimizda hava atacağımızı düşündüğümüz  bir eğlence mekanına gitmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Durum böyle olunca ay sonunu getiremiyoruz.,

4 ) Harcama refleksi:

Adı konulmamış bir hastalık olan harcama refleksi insanın kendini rahatlatmasını sağladığını düşündüğü bir hastalıktır. Bu hastalığı tedavi ettiğinizde para harcamaktan zevk almak yerine para harcamaktan tiksinecek duruma gelirsiniz.  Bu sayede gereksiz harcama yapmaz ve birikim yapmış olursunuz.

5 ) Kumbara alın:

Bütün bu durumları uygulayamıyorsanız bie mutlaka eve zor kırılan ve kilidi sağlam olan bir kumbara alın. Bu kumbaraya her gün minimal 5 TL atın ve birikim yapın. Kumbarayı açmak için en az 3 aylık bir süre belirleyin.

6 ) Altın gününe girin:

Altın günleri yıl boyunca birikim yapmanın bir diğer yoludur. Bu yolla yıl içerisinde birikim yaptığınız gibi sosyal bir aktivite de yapmış olursunuz.

7 ) Gram altın:

Banka hesabınızı internetten veya mobil olarak kullanıyorsanız gram altın satın alma işlemi yapmalısınız.  Her ay maaş gününde gram altın alarak birikim yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.