Mide Küçültme Yöntemleri Nelerdir Ameliyatsız

Mide Küçültme Yöntemleri Nelerdir Ameliyatsız

Midemiz vücudumuzda en önemli organlarımızdan birisidir. Midemizin büyümesi ile birlikte kişide daha fazla yeme isteği oluşacaktır. Daha fazla yeme isteğinin sonucu da hepinizin taktir edeceği gibi daha fazla alınan kilolar ve yağlar olmaktadır. İşte bizler bu noktada sizlere mide küçültmenin farklı yöntem ve yollarından bahsedeceğiz. Mide küçültmenin yolları ve yöntemleri nelerdir. Mide küçültmek için yapılması gereken şeyler nelerdir ve bu noktada özellikle beslenmenin mide büyümesi üzerindeki etkisi nelerdir yazımızda kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

Midemizi vücudumuzda sıradan bir kas gibi düşünün. Bu kasımızı ne kadar çok çalıştırırsak kas o kadar o derecede güçlenecektir. Sonuç olarak kasımız büyüyecektir ve gittikçe diğer kaslarımıza göre boyut olarak daha güçlü ve büyük görünümde olacaktır. İşte midemizi de böyle düşünebilirsiniz. Midenin içine giren gıda ne kadar fazla ise yani yemek yeme alışkanlığınız çok fazla ise mideniz de o ölçüde büyüyecektir. Midenizin büyümesi de sizin aslında daha fazla kilo almanızın önüne açan bir durum haline gelmektedir. Çünkü mide büyümesi sonucu birey tokluk hissi oluşmayacak bu da daha fazla besin tüketmesine sebep olacağından kilo alması ve vücudunun istemediği yerlerinde yağ oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Peki midenin büyümesinin kilo almamızda ve yağ oluşmasında önemli olduğunu söyledik. Mide küçültmek için cerrahi müdahale dışında neler yapılabilmektedir. Mideyi küçültmek için tek çıkar yol mide ameliyatı mıdır? Hayır elbette ki değildir. Şimdi sizlere kendiniz kolay şekilde tamamen nefsinize hakim olarak midenizi nasıl küçültebileceğinizden bahsedeceğiz.

Mideniz yaklaşık olarak bir buçuk ay civarında normal zamanda yemek yediğiniz miktardan daha az yemek tükettiğinizde otomatikman küçülmeye başlayacaktır. Bunun sonucu olarak küçülen mide neticesinde eskiden tükettiğiniz besinlerin sadece %70 ini yiyerek doyma hissine ulaşırsınız bu zaman dilimi ilerledikçe bu oran daha da aşağı seviyelere kadar düşecektir.

Yani midemiz bizim kontrolümüzde olan bir organımızdır, tükettiğimiz besinlerin fazla olması mideyi olması gereken durumdan daha da büyütecektir. Ki bu durum bizim obez olmamıza kadar giden bir sürecin de başlangıcı olabilir. Ancak az yemek yiyerek midenin de küçülmesini sağlamamız mümkündür. Bu yüzden cerrahi müdahale düşünmeden önce 2 ay kadar sürede az yemek yemeyi düşünün, sürekli kendinize bunu odaklayın ve bunu yapın aradaki farkı göreceksiniz.

Midemiz öyle bir organdır ki midenin yüzde yetmişlik kısmı doluluğa ulaştığında mide gerilir. Gerilen mide beynimize sinyal gönderir ve doygunluk hissi oluşur. Bizler de böylece yemeyi bırakırız.  Mide içindeki gıdalar sindirildikten sonra beyne yine açlık hissi oluşturacak olan sinyal gönderilir.

Yani sonuç olarak bireyin midesi ne kadar genişse midenin alacağı gıda miktarı da o kadar fazla olacağından midesi geniş olan kişiler yemek yerken doymadan sofradan kalkmaları zayıflamak için önemli bir adım olacaktır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.