Kulak Temizleme Yöntemleri

Kulak Temizleme Yöntemleri

Kulak Kiri Temizleme Yöntemleri

Duyma organımız olan kulağımız, havadaki toz zerreciklerinden, kulak kanalında bulunan salgı bezlerinin salgıladığı maddelerin birikmesinden dolayı kirlenir ve bu durum ilerlediğinde  tıkanır. Kulağımızın tıkanmasını önlemek ve ortaya çıkacak kötü görüntüleri engellemek için  kulaklarınızı temizlemelisiniz. Kulak temizliği dikkattli bir şekilde ve doğru tekniklerle yapıldığında çok kolay bir şekilde temizlenir. Yanlış bir yöntem tercih ettiğinizde kulağınız kirli kalmaya devam edeceği gibi kulak tıkanması ve ağrı oluşumu gözlenecektir.

:

1 )  Tuzlu Su Yöntemi:

En bilinen yöntemidir.  Bu yöntemde yarım bardak ılık su için yeteri kadar tuz koyu karıştırın ve elde ettiğiniz tuzlu suya pamuk batırıp biraz sıkın ve kulağınızın iç çeperini, kulak kanalınızı imkan dahilinde silin. Sonra kulağınızı yukarı getirecek şekilde boynunuzu bükün ve pamuğu sıkarak kulak kanalına tuzlu su gitmesini sağlayın. 3 dakika bu pozisyonda kalıp kulağınızı temiz bir pamuk ile silin. Pamuğun üzerindeki kirleri göreceksiniz.

2 ) Hidrojen Peroksit ( Oksijenli Su ):

Hazır olarak satın alabileceğiniz gibi elit miktarda hidrojen peroksit ile suyu karıştırarak da elde edebilirsiniz. Kulak damlalığı kullanarak kulağınıza 3 – 4 damla damlatıp 2 dakika kulağınızda kalmasını sağlayın. Köpürerek kulağınızdaki kirlerin dökülmesini sağlayacaktır. Temiz bir pamuk ile sildiğinizde kirleri çıplak gözle görebilirsiniz.

3 ) Aspiratör Yöntemi:

Aspiratör yöntemi olarak bilinen ve içi boş bir çubuk şeklindeki selüloz mumunun kulak kanalına yerleştirilip dışarıda kalan ucunun yakılması sonucu yumuşayan selülozun kulak kanalında bulunan kirleri üzerine yapıştırarak temizlemesi yöntemidir. Bu yöntem ile  Kulak kanalı, kulak çeperi içindeki kirler temizlenmektedir.

4 ) Bebek Yağları:

Bazı bebek yağları yapışkan özelliği nedeniyle kulak temizliğinde kullanılmaktadır. Kulağınızı yukarı gelecek şekilde boynunuzu bükün. Bebek yağını 5 damla şeklinde kulağınıza damlatın. Kulağınız içinde sızmadan 5 – 6 dakika kadar bekletin ve sonra boşaltın. Kulağınızı yumuşak bir bezle veya pamukla sildiğinizde kulak kirlerini göreceksiniz.

5 ) Kulak Çubuğu:

Kulak çubuğu olarak uç kısmı selüloz veya reçine karıştırılarak yapışkan özelliği kazandırılmış maddeler bulunan kulak çubuklarını kirli veya tıkalı olan kulak kanalına sokup,  bir tur çevirdiğinizde kulak kanalındaki kirleri temizlemiş olursunuz.

Kulak temizliği için normal kulak çöplerini tercih etmeyin ve kullanmayın. Bu kulak çöpleri kulağınızı daha hızlı bir şekilde tıkamaya sebep olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.