Kolay Ezberleme Yöntemleri

Kolay Ezberleme Yöntemleri

Kolay

Eğitim hayatımızda veya günlük hayatta sürekli birşeyler ezberlemek zorunda kalabiliriz. Özellikle de İngilizce dersine çalışırken kelimeleri kolay ezberleme yöntemini bilmek ve uygulamak eğitim hayatınızda size büyük bir hız kazandıracaktır. Kelime ezberlemek veya farklı konularda ezber yapmak için beynin temel bir özelliğinden faydalanacağız.

Günlük hayatta kaybettiğimiz bir eşyayı bulabilmek için en son nereye bıraktığımızı düşünürüz ve bu düşünce sayesinde çoğu zaman aradığımızı bulabiliriz. Aynı tekniği ezberleme içinde uygularsak yani kelimeleri beynimizde belirli bir senaryo içerisine eklersek daha sonra lazım olduğunda onu hatırlamamız gayet kolay olacaktır.

İngilizce Kelime

Örneğin ingilizce accompany (ekampıni) kelimesi eşlik etmek anlamına gelmektedir. Şimdi beynimizde 2 adet izci düşünelim. Birinci izci ikinceye dönerek “E kampına gitmek istiyorum” diyor; İkinci izci ise ilk izce dönerek “Gel sana E kampına kadar eşlik edeyim” diyor. İşte oluşturduğumuz bu örnekte gördüğünüz gibi accompany kelimesini harika bir senaryoyla birleştirdik ve bu sayede aklımızda daha kalıcı bir hale geldi.

Ders Konularını Ezberleme Yöntemi

İngilizce kelime ezberlemek dışında bazen ders konularını belirli bir sıra içerisinde ezberlemeniz gerekebilir. Bunun için size beyinde yerleştirme yöntemini göstereceğim. Bu yöntemde örneğin 1-A, 2-C, ve 3-B isimli 3 kişiyi belirtilen sırayla ezberlemeniz gerekebilir. Bunun için A,B ve C isimli bu 3 kişiyi belirtilen sırayla gerçek hayattaki bir unsura yerleştirmeniz gerekecektir.

Örneğin; Mutfağınızda birinci sırada buzdolabı ikinci sırada fırın üçüncü sırada ise bulaşık makinesi olduğunu düşünün. A isimli kişinin buzdolabını açıp yiyecek çıkardığını, C isimli kişinin fırında yemek pişirdiğini ve B isimli kişinin de dünden kalana bulaşıkları makineye attığını düşünün. Bu sayede A’nın birinci sırada C’nin ikinci sırada, B’nin ise üçüncü sırada olduğunu beyninize kaydedebilirsiniz. Bu sayede kaydettiğiniz bilgiyi hatırlamanız gerektiği zaman bu senaryoyu gözünüzün önüne getirip canlandırmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.