Karışımları Ayırma Yöntemleri

Karışımları Ayırma Yöntemleri

?

Gerek doğal yollarla, gerekse sonradan insanların etkisiyle, birden fazla saf maddenin, birleşmesinden oluşan farklı maddeye, ”karışım” denir.

Karışımları Birbirinden Ayırma Yöntemleri Nelerdir?

Karışımların bazı durumlarda, farklı alanlarda kullanılması için, ayrılması gerekir. Bu ayırma işlemini ise, 7 ayrı yöntem ile yapabiliriz.

1) Eleme Yöntemi

Değişik boyutlardaki katı tanelerden oluşan karışımı, birbirinden ayırmak için, eleme yöntemi kullanılır. Kepek ile un,kömür ile kömür tozu birbirinden bu yöntemle ayrılır.

2) Süzme Yöntemi

Katı tanecikler ile karışım oluşturan sıvı maddeler, süzme yöntemi ile birbirinden ayrılır. Bu yönteme örnek verecek olursak, haşlanan makarna, demlenen çay içinde bulunan yaprak parçacıkları vb. karışımları bu yöntem ile birbirinden ayırmak mümkün.

3) Yüzdürme Yöntemi

Birbiriyle karışan tanecikleri, yüzdürme yöntemini kullanarak birbirinden ayırabiliriz. Örneğin, mercimek ile buğday birbirine karışmışsa, yüzdürme yöntemi ile birbirinden ayırmak mümkündür.

4) Dinlendirme Yöntemi

Bir sıvının içine yayılmış katı tanecikleri, dibe çöktürerek birbirinden ayırma yöntemidir. Örneğin, bir miktar toprağı ve suyu, bir bardakta karıştırdığımızda, bulanık bir sıvı elde ederiz. Ancak bu sıvıyı dinlendirdiğimizde, toprağın dibe çöktüğünü ve berrak suyun üstte kaldığını görebiliriz.

5) Mıknatısla Ayırma Yöntemi

Demir gibi, mıknatısın çekeceği maddelerle karışan diğer maddeleri, mıknatıs ile ayırma yöntemidir. Örneğin, demir tozu ile toz şekerin karıştığını düşünürsek, mıknatıs yardımı ile bu iki maddeyi birbirinden ayırabiliriz.

6) Buharlaştırma Yöntemi

Bir sıvı madde ile karışmış bir diğer maddeyi, birbirinden ayırmak ya da, daha koyu bir sıvı elde etmek amacıyla kullanılabilen bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse, süt tozunu sütteki suyu buharlaştırarak, deniz tuzunu ise, deniz suyunu buharlaştırarak elde edebiliriz. Ayrıca salça, reçel, pekmez gibi ürünler yapılırkende, buharlaştırma yönteminden faydalanılır.

7) Damıtma Yöntemi

Birbirleriyle karışan sıvıların, ayrılmasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde karışan iki maddenin, kaynama noktalarının farklılığından yararlanılır. Kaynama noktası düşük olan madde, daha önce buharlaşarak diğerinden ayrışır ve bir kapta toplanarak yoğunlaşır. Buna en iyi örnek, petrol rafineleri olacaktır. Petrol damıtılarak, gaz yağı, benzin, asfalt vb. maddeler elde edilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.