Ezberleme Yöntemleri

Ezberleme Yöntemleri

Günlük hayatta hemen herkes öğrendikleri bilgileri unuttuklarından veya bir türlü ezberleyemediklerinden şikayetçi olmaktadırlar. Öğrenciler sınavlara hazırlanırken ezberleseler bile ezberledikleri bilgileri sınav anında veya kısa süre içerisinde unuttuklarından şikayet etmekteler. Yetişkinler okudukları bir metinde anlatılanları çok kısa sürede unuttuklarından veya öğrenmede sıkıntı yaşadıklarından şikayetçi olmaktadırlar. İşte bu ve benzeri sebepler dolayısıyla ezberleme yöntemleri nelerdir ayrıntılı şekilde değinmek istiyoruz.

Unutma Neden Kaynaklanır?

Ezberleme yöntemlerine giriş yapmadan önce kısaca unutma sebeplerine değinmek istiyoruz. Örneğin, sınav anında bilinen ezberlenen bilginin unutulması bilginin uygun ipuçları ile geri çağırılamamasından kaynaklanır. Bir başka unutkanlık sebebiyse beynin aşırı derecede yoğun, meşgul olmasından kaynaklanmaktadır.

Kolay Ezberleme ve Belleği Geliştirme Yöntemleri

Ezber yapabilmek için temel olarak 2 farklı yöntem bulunmaktadır, bu yöntemlere minemonik yöntem adı verilmektedir. Minemonik yöntemlerde kendi içinde asma yöntemi ve yerleşim yöntemi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yerleşim Yöntemiyle ?

Bir liste halinde sunulmuş olan verileri belirli bir sıra içerisinde ezberlemeniz gerektiği zaman bu yöntemi kullanmak işinize yarayacaktır. Örneğin Ali, Mehmet, Leyla isimlerini sıra ile ezberlemeniz gerektiğinde kendinizi mutfağınızda düşünün. Mutfakta ilk olarak buzdolabı, ardından bulaşık makinesi, en sonra ise fırın olduğunu biliyorsunuz. Bir hayal kurun ve bu hayalde Ali’nin buzdolabından yiyecek çıkardığını, Mehmet’in bulaşıkları makineye yerleştirdiğini ve Leyla’nın ise fırında yemek hazırladığını düşünün. İşte bu sayede bu isimleri sırayla hatırlamanız gerektiğinde mutfağınızdaki bu sahneyi düşünmeniz yeterli olacaktır.

Asma Yöntemiyle Kelime

Bu yöntemde ise ezberlemeniz gereken kelimeleri 0 dan 10 a kadar olan sayılarla kafiye oluşturacak şekilde dizebilirsiniz veya rakamlarla çağrıştırabilecek şekilde kurgulayabilirsiniz. Örnek göstererek açıklarsam daha rahat olacaktır.

Örneğin; Top, ördek ve kalem kelimelerini ezberlemeniz gerekiyorsa bunları 0, 1 ve 2 şeklinde kodlayabilirsiniz. Şöyle hayal ediniz, top yuvarlak olduğu için sıfıra benziyor, kalem ince uzun olduğu için bire benziyor, ördek ise iki rakamına şekil olarak benziyor; bu şekilde aklınızda daha kalıcı bir hale gelecektir. Yani özetleyecek olursak bu yöntemde aklınızda tutmanız gereken şeyleri görsel bir şekilde kodlayıp beyninizde yedeklemeniz gerekmektedir.

Ezber Yapmanın Ana Mantığı

Yapılan çalışmalar ve araştırmalarda iyi bir ezberlemenin temelinin etkili ve akılda kalıcı çağrışımlar yaparak bu çağrışımların özümsenerek tekrarlanması şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çağrışımlar iyi geri getirme ip uçları oluşturmalıdır.

Hafıza Güçlendiren İlaçlar Var Mıdır?

Bazı dönemlerde ginko vb. çeşitli bitkilerin hafızayı güçlendirdiği yönünde şüpheler duyulmuş fakat daha sonrasında yapılan araştırmalarda bu bilginin doğruluğu kanıtlanmamıştır. Hafızayı arttıran ve güçlendiren bir bitki veya ilaç bulunamamıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.