Ezberleme Nasıl Yapılır?

Ezberleme Nasıl Yapılır?

?

Çoğu zaman öğrenmek zorunda olduğumuz bilgiler kısa süreli olarak örneğin sınav zamanına kadar işimize yarayacağından bu bilgiyi ayrıntılarıyla ve çözümlemeleriyle öğrenmek yerine ezberlemeyi tercih ederiz. Fakat bu durumda ezberleme nasıl yapılır bilemeyiz. Bu içeriğimizde ezber nasıl yapılır diyenler için kolay ezberleme yöntemlerini elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Ezberleme bir metnin sürekli olarak tekrar edilerek beyine kaydedilmesi ve daha sonra rahatça hatırlanmasıdır. Ezber yapmaya ilk başladığımız zamanlarda beyin alışık olmadığı için ezberleme aşırı derecede zor bir hale gelmektedir. Böyle bir durumda kişi vazgeçmeyip sürekli olarak ezber çalışmalarına devam ettiği zaman ilerleyen süreçte beyin alıştığı için artık ezberlemeler daha kolay hale gelmektedir. Sonuç olarak birazdan belirteceğimiz yöntemler sürekli olarak ezber yaptığınızda daha da etkili bir hale gelecektir.

Uygun Ortamda Ezberleme Yapmak

Rahatça ezberleme konusunda zorlanmaktaysanız ezberleme yapmanızı kolaylaştıracak en önemli yöntem ortamınızı uygun hale getirmek olacaktır. Yapılan araştırma ve gözlemlerde en kolay ezberlemenin sessiz ortamlarda yapıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca sade bir çalışma masasında çok yüksek veya çok düşük olmayan bir ışık altında ezberleme daha rahat yapılabilmektedir. Asıl ezberlemenizi kolaylaştıracak unsur ise beyninizin boş olmasıdır. Çalışma masasına oturacağınız zaman tüm sorunlarınızı, düşüncelerinizi ve kafanızı meşgul eden şeyleri beyninizden uzaklaştırmanız gerekmektedir.

Kolaydan Zora Doğru Ezberleyin

Ezberlemeniz gereken çok sayıda bilgi bulunuyorsa bu bilgileri sadeden ayrıntılıya, kolaydan zora doğru ezberlemeniz gerekmektedir. Bir konunun temel ana unsurlarını öğrenmeden ayrıntılı kısımlarını öğrenmek ve ezberlemek çok zor olacaktır.

Beyni Geliştiren Yiyecekler

Çeşitli besin kaynaklarının beyni güçlendirdiği ve ezberlemeyi kolaylaştırdığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Örneğin sık sık tükettiğimiz kuru üzüm beyni güçlendiren etkili besin maddelerinden biridir. Ayrıca ceviz ve balıkta hafızayı güçlendirmektedir. Çocuklara balık yağı kapsüllerinin verilme sebebi de bundan dolayıdır.

Sabah Erken Ezber Yapmak

Sabahın erken saatlerinde beyin aşırı derecede dinç ve boş olması sebebiyle kolayca ezber yapılabilmektedir. Fakat akşama doğru veya gece saatlerinde beyin günün yorgunluğu sebebiyle aşırı derecede algılayamaz bir hale gelmektedir. Bu sebeple akşamları ezber yapıldığında etkili olamazken sabahları ezber yapmak son derece etkilidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.