Evde Para Biriktirme Yöntemleri

Evde Para Biriktirme Yöntemleri

Evde Para Biriktirmenin Yolları

Para biriktirmek, tasarruf etmek  günümüzde imkansız hale gelmiş olsa da eviniz de dikkat ederek para biriktirebilir, birikim yaparak bütçenizi yormadan diğer ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Evde para biriktirmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Gelir – Gider Hesabı Yapın

Ay içinde yaptığınız harcamalar ve gelirinizi içeren bir tablo yapmalısınız. Bu tabloya bakarak  yaptığınız harcamalar içinden zaruri olmayanları çıkarmalı, gelirinize göre bir gider tablosu oluşturarak bu tabloya sadık kalmalısınız. Bu yöntemle hem gereksiz harcamalarınızdan kurtulmuş olursunuz hem de tabloya sadık kalarak gelirinizden para artırabilir ve birikim yapabilirsiniz.

Bir Kenara 5 TL Koyun

Günlük harcamalarınızı kısarak 5 Tl veya maddi durumunuza göre 10 Tl yi her gün ayırın ve bir kenara koyun. Her gün harcamanızdan küçük bir miktar ayırarak ay sonunda küçükte olsa birikim yapmış olursunuz. Bu sayede elinizdeki parayı gereksiz bir şekilde harcamadığınız gibi birikim yaparak bütçenizi rahatlatmış olursunuz.

İhtiyaçlarınızı Öteleyin

Eksiklerinizi düşündüğünüzde  hemen alış veriş yapmalıyım düşüncesinden uzaklaşın. Hemen bir şeyler almak yerine ben bir süre daha  bunları kullanmaya devam etmeliyim diye düşünün. Hemen alacağınız yeni bir elbise, ayakkabı diğer elbise ve ayakkabının kullanım süresini ve ömrünü sıfırlayacaktır. Bu durumda sürekli yeni bir şeyler alma fikri kafanızı kurcalayacaktır. Bu durumu engellediğinizde eskilerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Alışveriş Listesi Oluşturun

Evdeki ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra alışverişe çıkın. İhtiyaç listenizi mecburi alınması gerekenler olarak dar bir kalıpta belirleyin. Aksi durumda bir liste de yer alan zaruri ihtiyaçların yanında mecburi olmayan bir ton şey alacak ve paranızı bunlar için harcayacaksınız. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için hazırladığınız dar kalıplı alış veriş listesine sadık kalmalısınız.

Ev Kumbarası

Evinizde para biriktirmek için bir ev kumbarası edinin. Elinize geçen bozuk paraları, maaş aldığınızda istediğiniz miktarda parayı, günlük olarak düzenli bir miktar parayı ev kumbarasına atın ve belirli bir süre bu kumbarayı açmayın. Bu sayede  birikim yapabilir ve bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Işıkları Kontrol Edin

Ev içindeyken gereksiz olan ışıkları söndürün ve açık bıraktığınız televizyon, laptop ve bilgisayarı mutlaka kapatın. Elektrik faturasından küçük tasarruflar sağlayarak birikim yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.