Elektrik Üretme Yöntemleri

Elektrik Üretme Yöntemleri

ELEKTRİK ÜRETME YÖNTEMLERİ

Elektrik üretimi, elektrik ve diğer kaynaklar aracılığı ile birincil derecede enerji üretme sürecidir. Elektrik üretmek için gerekli olan ilkeler, 1820’lerde başlayan çalışmalar sonucunda, 1930’larda Michael Faraday tarafından keşfedilmiştir. Onun keşfettiği temel yöntemi, bugün hala kullanılmaktadır. Elektrik bakır vb. iletken bir telin manyetik alan içerisine girmesi ve hareket ettirilmesi ile oluşmaktadır. Evlerde, işyerlerinde, endüstri alanlarında gereken duyulan büyük elektrik enerjisini elde etmek için, varolan elektrik jeneratörlerini döndürebilecek güç santralleri gerekir. Çoğu güç santrali ise, jeneratörleri döndürmek için ısı üretir ve bundan faydalanırlar. Fosil yakıtlı santraller ise, ısı üretimini sağlamak için, doğal gaz, kömür ve petrolden yararlanırlar. Nükleer santrallerde ise ısı üretimi, uranyum yakıtı parçalanarak sağlanır.

ELEKTRİK ÜRETME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Diğer enerji formları göz önüne alındığında, doğrudan elektrik enerjisine çevirebilen yedi yöntem bulunmaktadır:
– Statik elektrik, şarj taşınması ve fiziksel ayırma. Buna verilebilecek örneklerin başında, yıldırım olayı gelmektedir.
– Elektromanyetik indüksiyon, bire elektrik jeneratörü, alternatör veya dinamo ile kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektir. Bu elektrik enejisi üretmek için, en çok kullanılan yöntemdir ve Faraday kanununa dayanır.
– Elektrokimya, kimyasal enerjiyi bir pil ve yakıt hücresi kullanarak, doğrudan elektrik enerjisine dönüştürme yöntemidir.
– Fotovoltaik etki, güneş pillerini kullanarak, güneş enerjisini elektrik enerjisine döndürme yöntemidir.
– Termoelektrik, termoiyonik dönüştürücüler kullanarak, sıcaklık farklarını doğrudan elektrik enerjisine dönüştürme yöntemidir.
– Piezoelektrik, kristal ekran, likit, bakteriyofaj ince filmler ve bu faaliyet için yeterli jeneratör kullanarak, aniotropik molekülleri ve kristalleri, elektrik enerjisine dönüştürme yöntemidir.
– Nükleer dönüşüm, yüklü parçacıkların ivmesi ile elektrik oluşturma yöntemidir.

ALIŞILMIŞ ELEKTRİK ÜRETME KAYNAKLARI

– Hidroelektrik Santralleri
– Baraj Santralleri
– Termik Santraller
– Akarsu Santralleri
– Nükleer Santraller

 

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI NELERDİR?

Alışılmışın dışında enerji kaynakları, alternatif enerji kaynakları olarak adlandırılır. akla gelince, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, dalga ve biyokütle enerjileri kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Bunlar alternatif enerji üretme yöntemlerine örnek verilebilir.

Elektrik Üretme Yöntemleri

Elektrik enerjisi elde edilmek istendiğinde, güneş enerjisinden iki şekilde faydalanılmaktadır:
– Isı etkisinden yararlanılarak buhar elde edilmesi ve türbin jeneratör yadımı ile, termik santrallerde kullanılan teknikle elektrik enerjisine dönüştürülmesi.
– Güneş pilleri kullanılarak, ısı enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.