Ders Çalışma Yöntemleri

Ders Çalışma Yöntemleri

DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin öğrencilerden beklentileri, derslerine çalışarak başarılı olmaları yönündedir. Bu nedenle aileler, başarıyı yakalamak için çok çalışmanın önemli olduğunu düşünürler. Bu düşünce, öğrenciyi gereksiz yormak dışında bir işe yaramaz. Önemli olan çok çalışmak değil, verimli ders çalışma yöntemlerinden yararlanarak çalışmaktır.

Verimli Nelerdir?

Tekrar Yaparak Çalışmak:

Çalışmak ve öğrenmek başarılı olmak için yeterli olabilir. Ancak öğrencinin öğrendiklerini unutmaması çok önemlidir. Bunun önüne geçmenin iki yolu bulunmaktadır.
Bunlardan biri, öğrendiklerini zaman buldukça tekrar etmektir. Diğer bir yöntem ise, öğrendiklerini aralıklı olarak tekrar etmeye dayalıdır. Zaman buldukça yapılan tekrarlar, anlık başarıları getirecektir. (Örneğin Sınav, yazılı, sözlü vb. durumlar) Ancak öğrenciler sık sık yaptığı tekrarlar ile birlikte, uzun aralıklarla öğrendiklerinin üzerinden geçerse, bu bilgiler ömür boyu öğrencilerde kalıcı olacaktır.

Etkili Okumalar Yapmak:

Öğrenmenin en temel yollarının başında, okuma gelir. Öğrenmek için gerekli olan şey, hızlı okumadır. Hızlı okumayı başaran öğrenci, hem okuduğunu anlayacak, hem de kendisi için zaman kazanacaktır.
Hızlı okumayı başarmanın en önemli yolu, sessiz bir ortamda sessiz şekilde okuma yapmaktır. Sessiz okunan metinler, okuma hızını arttırır ve anlama kolaylığı sağlar. Öğrencinin bu becerisini geliştirmesi için, sık sık gazete, roman, öykü okuması faydalı olacaktır.

Kaynaklardan Yararlanmak:

Konuların öğrenilmesi için, birçok araç gereç ve kaynağa başvurmakta önemli bir yöntemdir. Örneğin, okurken anlamak için özetler çıkarabilir ve bunları bir kağıda aktarabilirsiniz. Bunun yanında kitap dışında, çizelgeler, harita ve resimlerden de yararlanarak öğrenme ve kavrama yeteğinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Not Tutmak:

Ders Çalışma Yöntemleri
Okuduğunuz, çalıştığınız derslerinizi yazılı hale getirmek, sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır. Okulda öğretmenin anlattığı konular dahil, öğrenmek istediğiniz bölümler hakkında ufak notlar tutarak, bunları aralıklarla gözden geçirebilirsiniz. Böylelikle öğrendiklerinizi pekiştirmiş olacaksınız. Not almayı sevmeyen öğrenciler ise, not alması gereken bilgilerin altını, renkli kalemler ile çizerek, sonrasında bu bölümlerin üzerinden geçebilir.

Uygun Çalışma Ortamı Sağlamak:

Öğrencinin derslerini çalışırken anlayabilmesi için, sessiz ve dikkat dağıtıcı etkenlerin olmadığı bir oda tercih etmesi gerekir. Ders çalışmak için bulunduğu odada, posterler, TV, bilgisayar vb. teknolojik aletlerin olmaması gerekir. Bu aletler, öğrencinin dikkatinin dağılmasına sebep olur ve verimliliğini azaltır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.