Besinleri Saklama Yöntemleri (Maddeler Halinde)

Besinleri Saklama Yöntemleri (Maddeler Halinde)

BESİNLERİ SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Günümüzde geliştirilen teknoloji sayesinde, bazı besinler hava ve el değmeden paketlenerek, raflarda yerini almaktadır. Bu besinlerin raf ömrü oldukça uzun olmaktadır. Bu tip , oldukça işe yaramaktadır. Ancak geçmişten bugüne kullanılan, besinleri saklama yöntemleri ise, her zaman gerek duyacağımız yöntemlerdir.
Bu yöntemler ile, birçok besinin ömrünü uzatmak mümkün. Birçoğu ise evde rahatlıkla kullanabileceğiniz, zor olmayan yöntemler.

Peki Bu Yöntemler Nelerdir?

1) Tuzlama Yöntemi:

Oluşacak mikropların çoğalmasını yavaşlatmak amacıyla, suyunu ve ortamını değiştirerek uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Buna en doğru örnek, salamura ürünlerdir. (Zeytin, Asma Yaprağı vs.) Bu yöntemi kullanarak, yaz aylarından saklamaya başlayacağınız bazı besin maddelerini, kış aylarında da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

2) Şekerleme Yöntemi:

Tuzlama yöntemindeki gibi, şekerleme yöntemi de besin maddelerinde mikropların üremesini ve oluşturacağı çürük, küf gibi oluşumları engellemek için kullanılır. Bu yöntem için verilecek örnekler, reçel, şuruplu tatlılar, meyve şekerlemeleri vb. besinlerdir. Bu yöntem sayesinde, tuzlamada olduğu gibi saklayacağınız besinleri, uzun süre sonra bile rahatlıkla tüketebilirsiniz.

3) Sirkeleme Yöntemi:

Patojen maddelerin sirkeli ortamları sevmediği bilinir. Sirkeleme yöntemi ile, ekşi besin türlerini saklama süresi daha uzun olacaktır. Sirkeleme yöntemi ile turşu çeşitlerini, çok rahat bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

4) Kavurma Yöntemi:

Besinin mikroplardan arındırılması için, tuz ve diğer maddeler ile yağ birleştirerek kavrulması yöntemidir. Buna verilecek en iyi örnek, et ürünlerinin kavrulması ve daha uzun süre saklanması olacaktır.

5) Tütsüleme Yöntemi:

Besinleri Saklama Yöntemleri (Maddeler Halinde)

Bu yöntem sınırlı bir süre besin saklamaya yardımcı olmaktadır. Bazı besinler, özel tütsüleme yöntemi sonrasında tüketilir. Örneğin; jambon füme, dil ve somon füme.

6) Kurutma Yöntemi:

Bilinen en eski besin saklama yöntemleri arasında yer almaktadır. Besin suyunu belli oranda düşürüp, mikroorganizmaları engellemek amaçlı uygulanan bir yöntemdir. Modern adı ile Liyofilizasyon olarak bilinen yönteme en doğru örnek, biber, domates, patlıcan vb. sebze ve meyvelerin güneş ışığından faydalanarak kurutulmasıdır.

7) Soğutma Yöntemi:

Geçmişten günümüze, mutfakta en sık kullanılan yöntemdir. Soğutma yöntemini iki şekilde kullanırız. Kısa sürede tüketeceğimiz besinleri 0 derecenin üzerinde (Buzdolabında), daha uzun süre dayanmasını istediğimiz besinleri ise, 0 derecenin altında (Derin dondurucularda, deepfreezelerde) saklarız.

8) Vakumlama Yöntemi:

Tek başına bir saklama yöntemi değildir. Bu yöntem, pozitif yada negatif soğukla birleştirerek kullanılmaktadır.

9) Konserve Yöntemi:

Kurala uygun şekilde, birçok farklı yöntemle hazırlanmaktadır. Hazırlık sonrası üzerine üretim ve son kullanma tarihleri yazıldığından, bu tarihlere dikkat ederek ve üzerinde belirtilen tariflere göre kullanmak gerekir.

10) Işınlama Yöntemi:

Mikropları etkisiz hale getirmek için, ultraviole ışınlarının kullanıldığı bir yöntemdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.