Bebeklerde Gaz Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Gaz Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklerde problemi bebeği olan ebeveynlerin yaşamış olduğu bir durumdur. sorununda meydana gelen sancıya ”kolik” ismi verilmektedir. 3 ayın altındaki bebeklerin %20’sinde gaz sancısı ortaya çıktığı oransal olarak ifade edilmektedir.

Gaz problemi, yeni doğan bebeklerde 2-3 haftalık olduklarında ortaya çıkar ve üç aylık olduklarında büyük ölçüde bu olay azalma eğilimine girer. Çok az bebekte ise bu sancı 8-9 aylık olana kadar sürdüğü bilinmektedir.

Problemi Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz aç ya da uykusuz kalmamışsa, buna karşın acı bir biçimde ağlıyor ve ellerini sıkıp bacaklarını karnına doğru çekiyorsa, bu durumun sonucu gaz sancısı çektiği anlamı taşımaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri Nelerdir?

Kolik’in sebebi tam olarak ifade edilmemekle beraber, gaz meydana gelmesinin sebebi besinlerden ortaya çıktığı için, sancı nedeninin de sindirim sistemiyle alakalı olduğu ifade edilir. Bebeğin sindirim sisteminin olgunlaşmamış duruma gelmesi, mama ya da anne sütündeki maddelere yönelik olarak alerjisinin olması, gaz sancısını meydana getirecek etmenler içerisinde gösterilmektedir.

Bebeklerde Gaz Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Metodları Nelerdir?

Bebeklerde gaz çıkarma metodlarında önce bilinmesi gerekli durum, bebekte gaz meydana gelmesini önlemektir. Bu nedenle, bebek emzirilirken meme ucunu tamamen kavramış olmasına ve hava yutmadığına emin olmak şarttır. Ek besinlere ve meyve suyu vs. gıdalara erken başlamakta gaz oluşumunun başlıca etmenleri içerisinde yer edinir.

Oluşan gazı çıkarmak konusunda bebeğe her beslenmenin ardından omuza doğru yatırıp, sırtına hafifçe masaj gerçekleştirmek en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Bundan başka bebeği sırt üstü yatırıp, bacaklarını narin hareketlerle karnına doğru itmek veya ayakları üstüne bastırmak, gaz çıkarmasına yardımcı olacak diğer bir yöntemdir.

Bunun dışında, gaz çıkarmayı kolaylaştırıcı çay olarak bilinen rezene çayını tercih edilmekte ve bu da bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştıracaktır.

Son olarak unutulmaması gerekli durum, bebek emmeyi bıraktığı an omuza yatırılmalıdır. Anne emzirip bıraktıktan sonra, üzerini düzeltmekle oyalanırsa, bebeğin gazı çoktan sindirim sistemine inmiş olacaktır. Bu durumda baba veya başka bir yakınınız, hemen omzuna alarak bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.