Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Yöntemleri

sorunu yaşanması durumunda oluşan sancıya ”kolik” adı verilmektedir. 3 ayın altındaki bebeklerin %20’sinde gaz sancısı görülmektedir.
Gaz sancısı, yeni doğan bebeklerde 2-3 haftalık olduklarında başlar ve 3 aylık iken büyük ölçüde azalır. Çok az orandaki bebekte ise bu sancı 8-9 aylık olana dek devam etmektedir.

Gaz Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz aç veya uykusuz değilse, buna rağmen acı bir şekilde ağlıyor ve ellerini sıkarak bacaklarını karnına doğru çekiyorsa, bu muhtemelen gaz sancısı anlamına gelmektedir.

Sancısının Sebepleri Nelerdir?

Kolik‘in nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, gaz oluşumunun nedeni besinlerden kaynaklandığı için, sancı sebebinin de sindirim sistemiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri
Bebeğin sindirim sisteminin olgunlaşmamış olması, mama veya anne sütündeki maddelere karşı alerjisinin olması, gaz sancısını oluşturacak nedenler arasında sayılmaktadır.

Nelerdir?

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemlerinden önce bilinmesi gereken şey, bebekte gaz oluşumunu önlemektir. Bu sebeple, bebek emzirilirken meme ucunu tamamen kavramış olmasına ve hava yutmadığına emin olmak gerekir. Ek besinlere ve meyve suyu vb. gıdalara erken başlamakta gaz oluşumunun başlıca nedenlerindendir.

Oluşan gazı çıkarmak için, bebeğe her beslenme sonrası, omuza doğru yatırıp, sırtına hafifçe masaj yapmak en etkili yöntemlerden biridir.
Bunun dışında bebeği sırt üstü yatırarak, bacaklarını narin hareketlerle karnına doğru itmek yada ayakları üzerine bastırmak, gaz çıkarmasına yardım edecek diğer bir yöntemdir.
Ayrıca, gaz çıkarmayı kolaylaştırıcı çay olarak bilinen Rezene çayını kullanmakta, gaz çıkarmasını kolaylaştıracaktır.

Son olarak unutulmaması gereken şey, bebek emmeyi bıraktığı an omuza yatırılmalıdır. Anne emzirip bıraktıktan sonra, üzerini düzeltmekle oyalanırsa, bebeğin gazı çoktan sindirim sistemine inmiş olacaktır. Bu durumda baba yada diğer bir yakınınız, hemen omzuna alarak bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, bebeğin karnı omuza tam oturmuş olmalıdır. Bebeğin midesinin omuza geldiğine emin olmak ve bebeği yukarda tutmak gerekir. Bebeği bu şekilde omuza yerleştirdikten sonra, omuza yatırılan taraftaki el kullanılarak, bebeğin poposuna narin hareketler ile alttan yukarı doğru vurmak gerekir.
Bu pozisyonda narin şekilde vurmaya dikkat ederek, bebeğin gazı mutlaka iki defa çıkarılmalıdır.

Mide ve bağırsağın iltihap kapmasına mide ve bağırsak enfeksiyonu denir. Virüs kaynaklı olan bu iltihap yetişkinlere nazaran bebeklerde daha sık görülür. Bebeklerin bağışıklık sistemi çok güçlü olmadığı için bebeklik döneminde çok sık yaşanır. Bakteri ve parazitlerin neden olduğu iltihaba yemek zehirlenmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde özellikle annenin yemek düzeninde yaptığı değişikliklerde bebeklerde ishal durumları gözlenir. Mide ve bağırsak iltihabı kusma ve ishale neden olur. Bu durumda bebeklerde ciddi sıvı kaybı yaşanır. Ciddi sıvı kayıpları bebek ölümlerine neden olur.

Mide ve bağırsak iltihabının bir çok belirtisi vardır. İshal, karın ağrısı, kusma, kramp girmesi, huysuzluk ve iştah kaybı en belirgin belirtileridir. Belirtiler çoğu zaman aniden ortaya çıkar. Bazı bebeklerde ani ateş yükselmeleri görülür.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebeklerde ishal basit tedavi yöntemleri ile kısa sürede giderilir. Vücudun susuz kalmasına engel olmak için bebeğe bol sıvı verilmesi gerekir. Hastalık süresince süt ve katı besin verilmeye devam edilir.

Doktor tavsiye etmedikçe reçetesiz ilaç kullanımından uzak durmalısınız. İshal önleyici kulaktan duyma bilgilere itibar etmeyin.  Çocukta sıvı kaybı çok fazla ise vakit kaybetmeden çocuğu uzman doktora götürmelisiniz. Hastaneye yatırılan bebek damar yolu ile sıvı terapisi uygulaması yapılır.

Mide ve bağırsak iltihabına neden olan parazitler için doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanır. Zamanında erken teşhis tedavide kısa sürede yol almanızı sağlar. Mide ve bağırsak iltihabı uygun tedavi yöntemleri ile önlenebilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde bağırsak iltihabı görülme olasılığı % 30 oranında düşmektedir. Ellerin iyi yıkanması ve hijyenik ortamların sağlanması oldukça önemlidir.

Bebeğin ağzı gözleri ve cildinde kuruma varsa mutlaka uzman doktora götürmelisiniz. Bebeğin yetersiz beslenmesi ve 2 aylıktan küçük olması durumunda mide ve bağırsak enfeksiyonu tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bebeğin aşırı derecede kusması ve ateşlenmesi şüpheli bir durumdur. Kronik sağlık sorunları da mide ve bağırsak iltihabına neden olabilir.

Son güncelleme : 07.01.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp