Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerde gaz çıkarma sorunu yaşanması durumunda oluşan sancıya ”kolik” adı verilmektedir. 3 ayın altındaki bebeklerin %20’sinde gaz sancısı görülmektedir.
Gaz sancısı, yeni doğan bebeklerde 2-3 haftalık olduklarında başlar ve 3 aylık iken büyük ölçüde azalır. Çok az orandaki bebekte ise bu sancı 8-9 aylık olana dek devam etmektedir.

Gaz Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz aç veya uykusuz değilse, buna rağmen acı bir şekilde ağlıyor ve ellerini sıkarak bacaklarını karnına doğru çekiyorsa, bu muhtemelen gaz sancısı anlamına gelmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri Nelerdir?

Kolik‘in nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, gaz oluşumunun nedeni besinlerden kaynaklandığı için, sancı sebebinin de sindirim sistemiyle ilgili olduğu düşünülmektedir.

bebeklerde gaz sorunu
Bebeğin sindirim sisteminin olgunlaşmamış olması, mama veya anne sütündeki maddelere karşı alerjisinin olması, gaz sancısını oluşturacak nedenler arasında sayılmaktadır.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemlerinden önce bilinmesi gereken şey, bebekte gaz oluşumunu önlemektir. Bu sebeple, bebek emzirilirken meme ucunu tamamen kavramış olmasına ve hava yutmadığına emin olmak gerekir. Ek besinlere ve meyve suyu vb. gıdalara erken başlamakta gaz oluşumunun başlıca nedenlerindendir.

Oluşan gazı çıkarmak için, bebeğe her beslenme sonrası, omuza doğru yatırıp, sırtına hafifçe masaj yapmak en etkili yöntemlerden biridir.
Bunun dışında bebeği sırt üstü yatırarak, bacaklarını narin hareketlerle karnına doğru itmek yada ayakları üzerine bastırmak, gaz çıkarmasına yardım edecek diğer bir yöntemdir.
Ayrıca, gaz çıkarmayı kolaylaştırıcı çay olarak bilinen Rezene çayını kullanmakta, gaz çıkarmasını kolaylaştıracaktır.

 

Son olarak unutulmaması gereken şey, bebek emmeyi bıraktığı an omuza yatırılmalıdır. Anne emzirip bıraktıktan sonra, üzerini düzeltmekle oyalanırsa, bebeğin gazı çoktan sindirim sistemine inmiş olacaktır. Bu durumda baba yada diğer bir yakınınız, hemen omzuna alarak bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, bebeğin karnı omuza tam oturmuş olmalıdır. Bebeğin midesinin omuza geldiğine emin olmak ve bebeği yukarda tutmak gerekir. Bebeği bu şekilde omuza yerleştirdikten sonra, omuza yatırılan taraftaki el kullanılarak, bebeğin poposuna narin hareketler ile alttan yukarı doğru vurmak gerekir.
Bu pozisyonda narin şekilde vurmaya dikkat ederek, bebeğin gazı mutlaka iki defa çıkarılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ