Ayak Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Ayak Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

ağrılar içerisinde en fazla rastlananlardan biridir. Durum bu şekilde olduğunda  sorusunun yanıtı oldukça merak edilen konulardan bir tanesi oluyor. Ayak ağrısı sorunu ile hemen hemen hepimiz bir defa olsun karşılaşmışsınızdır, ancak bu durum genelde geçici oluyor. Bazı zamanlarda ise uzun süre devam eden ayak ağrıları ile büyük sorun oluşturuyor. Bu durum ortada ciddi bir sorunun varlığının olduğunu gösterebilir.

Ayak ağrısının meydana gelmesindeki en fazla rastlanan durum ayakları zorlamak ve yormaktır. Bunun dışında ayak ağrısı ayaklara darbe almak, nasır, düz taban olmak, tendon bağ ya da kemik zedelenmesi, kireçleme, topuklu ayakkabı giymek gibi birçok sebepten ötürü gelebilir. Peki, bunun gibi sorunlarla karşılaştığımızda ayak ağrısı için evde ne yapabiliriz kısacası ayak ağrısına ne iyi gelir?

Ayak Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Ayak Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

Masaj: Ağrı yaşadığınız hallerde basit ama etkili bir yöntem olan masaj uygulandığı alanda kan akış hızını yükselterek ağrını kaybolmasına olanak tanır. Ayak ağrısı yaşanması durumunda çok fazla bastırmadan gerçekleştirilen hafif masajlar oldukça olumlu etki ortaya koyar.

Tuzlu Su: Ayak ağrısı yaşayan kişiler en bilindik yöntemlerden bir tanesi olan tuzlu suda ayakları dinlendirme seçeneği evde en kolay yapabileceğiniz yöntem arasında yer alır. Bu uygulama yapabilmek için bir leğen içerisine ılık su koymanızın ardından biraz tuz ilave edin ve karıştırın sonrasında bu suyun içerisinde ayaklarınızı dinlendirin.

Nane: Nanenin ferahlatıcı etkisini hepimiz farkındayız bu özelliği ayak ağrısında da oldukça etkili olduğu bir gerçektir. Ayak ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını arayanlar bu yöntem tam size göre olacak. Bu yöntem için öncelikle büyük leğen içine soğuk su(fazla soğuk olmasın),2 yemek kaşığı kadar kuru nane ilave etmenizin ardından son olarak 3-4 parça buz koyun. 2-3 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı içerisine koyun ve su içerisinde ayaklarınızı dinlendirmeye başlayın.

Ayakları Dinlendirin: Ayak ağrıları çoğunlukla zorlama ve yorma sebebiyle meydana geliyor bu sebeple ayaklarınızın üstüne basmadan, ayaklarınızı bir yastığın üstüne koyarak dinlendirmeye başlayın. Bunu dışında ayaklarınız yukarı dikerseniz kan akışına etki ortaya koyarak ağrılarda ciddi oranda düşme olacaktır.

Tırnakları Doğru Kesin: Birçok insan tırnaklarını keserken yanlış bir şekilde kesiyor bunun neticesinde ayaklarda ağrı kaçınılmaz oluyor. Bunun için ayak tırnaklarınızı doğru kestiğinizden emin olmanız gerekir. Tırnaklarınızı keserken çok derin kesmeyin bunun dışında tırnaklarınızı düz kesmeyiniz kavisli kesiniz.

Sizlere bu yazımızda ayak ağrısına ne iyi gelir ve konu başlıklı içeriğimizi paylaştık. Sizlerde başka yöntemler biliyorsanız bizlere yorum bölümünden ulaşarak başka okuyucularımıza yol gösterebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.