Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL 2018

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL 2018

Youtube, insanların birçok bilgiyi görselli bir şekilde bulabileceği, izlerken keyif alabileceği videolar üzerine kurulu bir platformdur. Bu platformda binlerce kanal yer almaktadır. Bu kanallar, insanların izlemesi için içerik üreterek, bu iş üzerinden para kazanmaya çalışırlar. Kimi insanlar bir oyun kanalı kurarak, oyun oynarken videoya çekmekte ve bu çektiği videoyu Youtube kanalına yükleyerek para kazanmaktadır. Kimi insan ise eğlence tarzında kanallar kurarak, günlük yaşantısında eğlenirken videoya çekmekte ve yine bunu Youtube kanalına yüklemektedir. Kısacası insanlar yapmaktan keyif aldığı faktörleri videoya dönüştürmekte ve bu iş üzerinden para kazanmaktadır. Peki bu insanlar nasıl para kazanıyor? Yada şöyle soralım, bu insanlar kaç para kazanıyor?

Açıkça söylemek gerekirse Youtube üzerinde kanalı bulunan ve izlenmeleri milyonları bulan kanallar, çok iyi derece paralar kazanmaktadır. Fakat izlenme sayıları 200 bin ve üzerinde olan kişiler de hatırı sayılır miktarda paralar kazanmaktadır. Youtube bir Amerika şirketi olduğundan dolayı, paralar dolar cinsinden kazanılmaktadır. Ve dolar günümüzde çok iyi bir kura sahip olduğundan dolayı, kazanılan bu dolar cinsindeki paralar, Türk Lirasına çevrildiğinde, çok güzel rakamlara denk gelmektedir. Youtube’da yer alan videolar milyonlar izlense de, içeriğin konusu para kazanma da etkin rol oynamaktadır. Çünkü bu konuyla ilgili olacak şekilde video içi reklamlar çıkmaktadır. Tabi bu reklamlar da TBM olarak adlandırılan (tık başına para) ifadeyi temsil etmektedir.

Örneğin oyun hakkında çekilen bir video seyrediyorsanız, bu video ile ilişkili reklamlar göreceksinizdir. Ancak burada çerezleriniz de etkin rol oynamaktadır. Google üzerinde daha önce sık bir şekilde örneğin ayakkabı kelimesini arattıysanız, oyun videosu içerisinde ayakkabı reklamı da görebilmeniz mümkün olacaktır. Ancak sıkça aratmadığınız bir şey yoksa, yüksek ihtimalli olarak oyun ile alakalı reklamlar göreceksinizdir. İşte bu reklam verenler, tık başına ne kadar ücret ödüyorsa, sizlerde bu paranın %40 kadarını almaktasınız. Bu sebepten ötürü reklamların TBM oranının değişkenliği, bu durumda öncü bir faktör olmaktadır. Ancak yine de reklamlara tıklama başına ücretler, hemen hemen aynı olmaktadır. Bu da ortalama olarak bakıldığında bir reklama tıklama başına 30 kuruş ile 40 kuruş arasında olmaktadır.

Peki şimdi soracaksınız, reklamlarıma ortalama kaç kişi tıklar diye. İşte bu durumda da ortaya Youtube videolarınızın izlenme sayıları çıkmaktadır. Geneli baz alındığında her 100 kişiden 4’ü reklamlara tıklamaktadır. Bu da %4’lük bir sayıyı ortaya çıkartmaktadır. Bir Youtube videosu 1 milyon izlendiyse, hemen bizim verdiğimiz ortalamadan hesaplamak yanlış olacaktır. Çünkü bu 1 milyon içerisinde belki de binlercesi Adblock tarzı uygulamalar kullanmaktadır. Adblock’u bilmeyenler için anlatacak olursak, bu uygulama bir reklam engelleyicidir. Sağda solda çıkan reklamları görmemek adına Chrome veya Mozilla’ya kurulur ve reklamlar bir daha karşımıza çıkmaz.

Youtube’da tabi ki de 1 milyon izlenmeye ciddi rakamlarda gelir elde edilebilmektedir. Fakat burada önemli noktalar bulunmaktadır. Bu önemli noktaları şu şekilde anlatmak gerekirse, örneğin Amerika’da Youtuberlık yapan bir insan 1 milyon izlenmeye 10 TL alıyorsa, Türkiye’de 1 milyon izlenmeye 3-4 TL civarı bir rakam alırsınız. Bunun sebebi, Amerika’da reklamların daha yaygın olması ve artı olarak ise reklam verenlerin çok ciddi rakamlarda tık başı para vermesinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de bu sektör henüz yeni yeni gelişmeye başlamış olsa da, yine de çok ciddi rakamlarda gelir elde edebilmek mümkün bir hale gelmiştir. Şundan emin olmalısınız ki, bundan birkaç sene sonrasında şuan ki elde edilen gelirin en az 2-3 katı daha fazla gelir elde ediliyor olacaktır.

Peki şimdi asıl sorumuza gelecek olursak, Youtube’da 1 milyon izlenmeye kaç para alırsınız?

Youtube’da Bir Milyon İzlenme Kaç TL?

Az önce de söylediğimiz üzere her videonuz 1 milyon kere izlenmiş olsa, her videodan aynı gelir elde edilmemektedir. İşte bunu reklam tıklama başına verilmiş olan ücrete borçluyuz. Ancak biz ortalama baz alarak bu durumu değerlendirecek olursak, Youtube Türkiye’de bir milyon izlenmeye ortalama olarak 300-400 $ arasında bir rakam alacaksınızdır. Evet, yanlış duymadınız 400 dolarlardan bahsediyoruz. Çünkü artık reklam sektörü Youtube’da bambaşka boyutlara ulaşmış durumda. Youtuberlar her geçen gün neden artıyor sanıyorsunuz? İşte bu yüzden. Reklam verenin çok olduğu bir sektörde sizin yapmanız gereken tek şey, kanalınızı binlere, hatta milyonlara duyurmak olacaktır. Bunu nasıl başarabilirsiniz bilmiyoruz, fakat başarırsanız çok iyi derecede gelirlerinizin olacağını biliyoruz. Sadece video içi reklamlardan değil, aynı zamanda firmaların tanıtımını video içerisinde yaparak da para kazanmaktasınız. Düşünsenize, Youtube’da sadece içerik üreterek ayda 10.000 TL – 20.000 TL gibi ciddi rakamlarda gelir sağladığınızı. Bu parayı Türkiye’de kazanan yüzlerce Youtuber bulunuyor. Her ne kadar Youtube piyasasına girmekte çok geç kalmış olsanız da, ilgi çekici bir konsept ile sizlerde milyonlarca aboneye ulaşabilirsiniz. Üstelik bu milyonlarca aboneyi çok kısa bir süre içerisinde yapmanız imkansız değildir.

Hemen bir konsept bularak Youtube macerasına atılmalısınız. Ancak baştan söylemeliyim ki, ilk zamanlarda videolarınız hiç izlenmeyecektir. Ufak tefek belki 10-15 kişi izler. Ancak siz bıkmadan usanmadan düzenli bir şekilde video üretirseniz, başarı ister istemez gelecektir. Unutmadan söyleyelim, bu işi yapacaksanız her şeyinizin dört dörtlük olması gerekecektir. Yani mikrofonlarınız, kameralarınız vs. her şeyinizi toparlayarak Youtube’a atılmanız, daha etkili bir yol olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.