Korsan Oyunculuğun Sonu Mu Geliyor?

Korsan Oyunculuğun Sonu Mu Geliyor?

Evet, herşeyin bir sonu var ve korsan oyunculukta artık son bulmuş gibi gözüküyor. 3DM’nin aldığı kararlar ve sektörden çekilmesi, oyuncuların orjinal oyunlara yönelmesi derken herşey sarpa sarıyor ve korsan oyunculuk artık sona eriyor. Bakalım korsan oyunculuk nasıl sona ermiş ve insanlar bu konuda nasıl bir davranış sergilemiş? İşte tüm detaylarıyla korsan oyunculuk…

Korsan oyunculukta korsan demek; ”Oyunlar hakkında araştırmam yapıp eğer oyun ücretliyse oyunun ücretsiz bir şekilde dağıtılmasını sağlamak. Eğer oyun içerisinde ücretli birşeyler satılıyorsa o ücretli eşyaları ücretsiz bir şekilde satacak bir program geliştirmek.” Evet, korsan bu şekilde organize olarak oyunların single player modunda çalışmasını sağlayarak korsan oyunculara bu tür avantajlar sağlıyorlar fakat günümüzün teknolojisinde artık bu işler sarpa sarıyor ve bir çok korsan oyunculuk firmasının geriye çekilmesine neden oluyor.

En son 3DM adlı cracker grubu bu konu hakkında açıklama yaptı ve 3DM’nin kurucusu olan Bird Sister oyunculara şöyle seslendi; ”Crack, hile veya diğer oyun konularında artık oyunculara single player için yardımcı olmayacağız ve artık bu sektörden çekiliyoruz.” Peki, bu 3DM grubu kimdir? Dünya’da büyük bir yankı oluşturan 3DM grubu Electronic Arts’ın güvenlik sistemini kırmış bir gruptur. Bu güvenlik sistemini sadece 3DM grubu kırabildiği için diğer grupların bu konuda fazlasıyla çalışması gerekiyor veya başka bir yola girmesi gerekiyor. Şimdi tüm gözler diğer korsanlara çevriliyor ve artık korsan oyun paylaşacaklar mı bilinmiyor.

Korsan oyunculuk birde şu yandan bitti; ”Artık insanlar steam’ın çıkmasıyla birlikte orjinal oyunlara yöneldi.” Peki, neden? Bilindiği üzere Aral Game bizlere distiribiratör olarak Türkiye’de oyun hizmeti veriyordu fakat bu Aral Game bizlere oyunları yüksek fiyatlardan satıyordu ve bundan dolayı bir çok oyuncu korsan oyuna yöneliyordu. Şimdi nasıl? Şimdilerde steam sayesinde tüm oyunlara indirimli bir şekilde veya ucuz ödeme yöntemleriyle satın alarak orjinal oyunlara yöneliyorlar. Steam’ın bizlere katmış olduğu bu güzellik sayesinde artık oyunculuk anlamında bir çok şey kazandık ve oyunculuk sektörü ülkemizde çok fazla gelişti. Şimdi tüm gözler diğer korsanlara çevrildi. Bakalım neler olacak?

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.