Android Telefon Güvenli Mod Ve Güvenli Moddan Çıkma

Android Telefon Güvenli Mod Ve Güvenli Moddan Çıkma

Android cihaz kullanıcısı sayısı her geçen gün artmakta ve hızla artan bu kullanım, kullanıcılar için hayatı kolaylaştıracak yepyeni özelliklerin hayatına girmesini sağlıyor. Kullanıcı sayısının artışı elbette kolaylık sağladığı kadar, android cihazlar ile yeni tanışan biri için onlarca belki de yüzlerce nasıl yapılır? Sorusunu akıllara getiriyor. Üstelik android sistemli cihazlar yalnızca hayatına yeni giren kullanıcılar için değil mevcutta zaten kullananlar için bile adeta içerisinde yüzlerce bilinmezi barındıran bir kara kutu. Yani cihazın Türkçe oluşu her özelliğe veya işlevin kullanımına hakim olabileceğiniz manasına gelmiyor. Şayet bu kara kutu sizin ilgi alanınız olmuşsa ve biraz da öğrenme merakına sahipseniz, cihazın işlevleri, hangi özellikleri nerede işinize yaradığı ve cihazı kullanımız sırasında bir sorun ile karşılaştığınızda bunu çözmek için ilk yapmanız gerekenin ne olduğu konusundaki gereken bilgilere daha hızlı bir şekilde hakim olabilirsiniz ve emin olun bu sizin için büyük bir avantajdır.

Kullanım sırasında bir sorunla karşılaşıldığında veya cihaz üzerinde kalıcı değişikliler yapmak istediğimizde aklımıza direkt olarak, android cihazlarda tabiri caiz ise kullandığınızda cihazın içinde yeni bir cihaz varmışçasına bir kullanım sunan, güvenli mod (safe mode) akla gelmektedir. Peki nedir bu güvenli mod?

Güvenli mod android cihazınızda normal kullanım esnasında kullanma imkanınızın olmadığı bir çok işlevi aktif hale getiren, uygulamalarınız arasında yer alan ve uygulama seçenekleriyle kaldırılması mümkün olmayan uygulamaları silebilmenize olanak sağlayan gelişmiş bir kullanım modudur. Android kullanıcıları bu modu, kullanım imkanları ile çözemeyeceğiniz sorunların çözümüne ulaşabilmeniz amacıyla, sistemin size sunduğu bir imkandır diyebiliriz. Peki, ihtiyacınız olması halinde güvenli moda nasıl erişilir? Güvenli mod esnasında cihaz kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Veya güvenli moddan nasıl çıkılır? Gibi soruların cevaplarını yazıyı okuduktan sonra merak ettiğinize eminiz. Dilerseniz merak ettiğiniz bu ve bunun gibi onlarca sorunun cevabına geçelim.

Güvenli moda nasıl girilir ve çıkılır?

Öncelikle güvenli moddayken cihazınız üzerinde yapacağınız değişimlerin kalıcı ve bazen geri alınması zor değişimlere imkan sunduğunu dolasıyla yapacağınız değişimler öncesi, gerekli araştırmanızı iyi şekilde yaparak, güvenli modun sorununuza çözüm olabileceğinden emin olun. Gelelim sorularınızın cevaplarına.

Android cihazınız kapalı konumdayken “güç butonuna” uzun süreli basarak, cihazınızı güvenli modda başlatabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz işlemleri gerçekleştirdiğiniz emin olduktan sonra sıra nasıl çıkış yaparak cihazınızı yeniden normal modda nasıl kullanabileceğinize de bir göz atalım.

Güvenli moddan çıkmanın girişinden farklı olarak cihazınız donanımsal durumuna göre birden fazla yolu var, imkanlarınız dahilinde bu çıkış alternatiflerinden birini seçerek güvenli moddan çıkış yapabilmeniz mümkünüdür.

  • Cihazı yeniden başlatmak

Güvenli moddan çıkış için en çok tercih edilen yöntem, güç tuşuna basarak normal moddayken cihazınızı yeniden başlattığınız gibi karşınıza gelen “yeniden başlat” seçeneğine dokunarak, cihazınız kendini yeniden başlattığınızda cihazı normal modda kullanabilirsiniz. Güvenli modda yaptığınız değişim türüne göre bazı durumlarda güvenli moddan cihazı yeniden başlatarak çıkış yapamama imkanınız mevcut. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, paniklemeyin bu durumdan kurtulmanın basit ve farklı yolları da mevcut.

  • Cihazınızı bataryasından ayırın

Yeniden başlatarak güvenli moddan çıkış yapamazsanız, cihazınızın bataryasını çıkarın. Bu yöntem ile yine aynı şekilde güvenli moddan çıkabilirsiniz. Normal şartlarda cihazınızı bataryasından aniden ayırmanız sistemsel bazı hatalara yol açabilmektedir fakat aynı işlemi güvenli moddayken yaptığınız taktirde, bunun ne sistemsel ne de donanımsal olarak hiçbir zararı yoktur. Cihazı bataryadan ayırdıktan sonra birkaç saniye bekleyin ve tekrar takarak cihazınızı güç tuşuna basarak normal bir şekilde başlatın. Sorunsuz bir şekilde güvenli moddan çıkış yapabildiğinizi göreceksiniz. Günümüzde gelişen teknoloji piyasaya yeni sunulan android cihazlarda gömme batarya yani kullanıcıları cihazdan ayırmasının mümkün olmayacağı yapısına sahip cihaz üretmektedir. Peki böyle bir cihazınız varsa bataryayı da çıkaramayacağınıza göre güvenli moddan nasıl çıkabilirsiniz, bu mümkün mü?

  • Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün

Cihazınız ayrılmayan bir batarya yapısına sahipse, güvenli mod konumundayken ayarlar/yedekle ve sıfırla/fabrika ayarlarına dön adımlarını takip ederek sıfırlama işlemi gerçekleştirebilir, işlem sonrasında ise cihazınızı sorunsuz bir şekilde normal modda başlatabilirsiniz.

Bu yöntem bildiğiniz üzere cihazınızı aldığınız ilk günkü hale getiren yani içerisindeki kişisel tüm verilerinizin silinmesine neden olan bir yöntemdir. Bu yüzden öncelikle diğer yöntemlere başvurmanızı, şayet bir sonuca ulaşamazsanız, cihazı fabrika ayarlarına döndürmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca fabrika ayarlarına dönerek güvenli moddan normal moda geçiş işlemi diğer çıkış yolları ile kıyasladığımızdan güvenlik açısından da riskleri olan bir yöntemdir. Bütün bu aksilikleri kabul etmişseniz ve bu alternatiften başka çareniz kalmamışsa cihazınızı gereken adımları takip ederek sıfırlayın sonrasında ise birkaç dakika boyunca cihazınızın işlemleri tamamlayıp sorunsuz bir şekilde cihazınızı normal modda başlatılmış konuma getirmesini bekleyin. Sıfırlama işlemi tamamen cihazın yazımlımsal durumu etkileyebileceğinden, işlem öncesi güvenli modda yaptığınız sistemsel değişiklikler sıfırlama işlemi sonrası cihaz kendini yeniden başlattığında kaydolmamış olabilir. Yani kısacası bu üçüncü başlatma yöntemi aslında cihazınızın normal başlatılabilmesi amacından ziyade cihazın açılabilir konuma gelebilmesini sağlamaktadır.

Üstte yer alan yöntemlerden herhangi birini düzgün bir şekilde uyguladığınız taktirde sonuç olarak cihazınızı güvenli moddan çıkarmış ve tekrar kullanıma hazır hale getirilecek normal modda başlatabilmenizi sağlayacaktır. Dolasıyla hangi yöntemle çıkış yaptığınızın pek bir önemi yok.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.