Trablusgarp Savaşı

Trablusgarp Savaşı

Trablusgarp Savaşı

1911-1912 yılları arasında geçen bu savaş Osmanlı Devleti ile İtalyanlar arasında geçen bir savaştır. Trablusgarp Savaşının ismi her ne kadar Trablusgarp olarak anılsa dahi, savaşlar daha çok yine Trablusgarp etrafında bulunan bölgelerde başlamış ve devam ederek bu bölgelere kadar ilerlemiş olarak bilinmektedir. Savaşın sebepleri olarak bir sürü tarihçiden farklı tespitler ve bilimsel açıklamalar yapılsa dahi hepsinin ortak noktada buluştuğu bölümler ise hep aynı yöndedir. Trablusgarp savaşı Osmanlı Devleti için belki de bir dönüm noktası ve ağır siyasi kayıpların verildi bir yer olarak belirtilebilir. Çünkü bu savaş sonrasında yapılan bir takım siyasi taktikler ile birlikte on iki adalar gibi birçok yer kaybedilmiştir.

Kuzey Afrika bölgesinde bulunan ve eyaletler içerisinde en çok Osmanlı Devletine bağlı olan Trablusgarp artık sanayi devriminin gelişmesi ile birlikte diğer devletlerin gözünde değerlenmeye başlamıştı. İlk olarak İtalyanlar hem hammadde elde etmek, hem de sömürge olarak burayı hedef almış ve diğer büyük devletler ile birlikte görüşmelere başlamıştı. Diğer devletlerinde onayını aldıktan sonra Trablusgarp Savaşı için izin alan İtalya Krallığı, çoğrafi konum itibari ile kendisine en yakın olan yer olarak hesapladığı Trablusgarp için hazırlıklara başladı.

Esasen farklı yerlerde sürdürülen İtalya Krallığı ile Osmanlı devleti arasında savaşlar sürüyordu.  O dönemde yine sanayi alanında büyük devrimler yapan Almanya esasen İtalyanların burayı almasını pek istemiyordu. Çünkü kendileri ileride burayı üst olarak almayı ve kullanmayı hedefliyorlardı. İtalya kendi bünyesinde bir milli heyecan yaratarak Trablusgarp üzerinde hakları olduğu vurgusu ile günden güne savaş çığlıklarını atmaya başlamışlardı. Artık tüm hazırlıklarını yapan ve diğer devletlerin olurunu alan İtalya Eylül 1911 yıllında askeri hazırlıklar ile birlikte bu bölgeye yığınak yapmaya başlamışlardı. Trablusgarp Savaşında Osmanlı devleti çok az bir adam ile bu bölgede bulunuyorlardı. Osmanlı bu konuda tedirgindi bunun için Trablusgarp Savaşı öncesi birkaç görüşme yapıldı ancak bunlar sonuçsuz kalmıştı. İtalya Osmanlı devletinin burada güçsüz olmasını da fırsat bilerek 28 Eylül 1911 günü Osmanlı Devletine nota verdi. Notaya göre Osmanlı devletinin bu bölgeye hiçbir şey yapmadığı, kendilerinin hakkı olanları almak istediği gibi birçok zırvalıktan öte değildi. Savaşın başlamadan daha Trablusgarp önlerine gelen İtalyanlar bir çok noktayı ele geçirmeye başladılar.  Ağır silahlara karşı eski silahlar ile karşı duramayan ve çok az adam ile buraları müdafaa edemeyen Osmanlı her ne kadar önlem alırsa alsın belirli bir süre sonra buraları İtalyanlara bırakmak zorunda kaldı. Hatta On iki adayı Yunanlılara kaptırmamak için Balkan Savaşları bitene kadar İtalyanlara verdiler. Ancak balkan savaşı bitiminde buraları da geri alamadılar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.