Kavimler Göçü

Kavimler Göçü

Kavimler Göçü

Avrupa’ya doğru yapılan büyük insan göçleri 350 yılı ile 800 yılları yapılan göçler olduğu belirtilmektedir. Kavimler göçü kendi çağları olarak ikiye ayrılmış olarak bilinmektedir. O asrın büyük gücü olan Roma İmparatorluğu ile Türkler arasında yoğun bir şekilde değişen sınır değişiklikleri ile başlamıştır. İl göçmenler arasında yer alan kavimlerde Hunlar, Bulgarlar, Slavlar, Vandallar, Franklar ve Cermen Kabileleridir. İkinci dönem kavim göçlerinde ise Türkler, Macarlar, Vikingler ve Moğol İstilaları sonucunda oluşan göçlerin Anadolu ve Avrupa’ya yerleşmelerine vesile olmuştur.

Kavimler Göçü Sebepleri

 

İlk olarak kavimler göçünün kabul edildiği hareketlenmeler ise Hunların Aral gölü ve Hazar denizi arasındaki bölgeleri topluluklar olarak göç etmeleri ile başlamıştır. Hunlar o dönem içerisinde Orta Asya’da Çinlilerin egemenliğinden kurtulmak için daha batıya doğru göç etmişlerdir. Bu göçü takip eden Slavlar ve Gotlar hem savaştan kaçmak hem de toplulukları ile daha güvenli alanlara gitmek için Hunların peşinden gitmişlerdir. Bu esnada Romalılar da göç yapan kavimleri kendilerine katmak için ilerlemiş ve Kuzey Afrika’ya kadar gelmişlerdir. Bu dönemde bu alanlarda yapılan bu göçlerin hepsine birden kavimler göçü olarak nitelendirilmiştir. Bu göçler ile birlikte Avrupa devletlerinin de temeli atılmış olmuştur. Göçler ile birlikte artık kavimler arasında da yeni savaşlar çıkmış ve bazılar kavimlerini birleştirirken, bazıları ise krallıklar kurmuşlardır. Frank Krallığı bunlara birer örnektir.

Kavimler Göçü Sonuçları

İlk dönem kavimler göçlerinin oluşması ile ortaya çıkan sonuçlar ise;

 

  • Büyüyen Roma İmparatorluğu Batı Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu olarak ikiye ayrılmıştır.
  • Göçler ile birlikte daha fazla bölünemeyen Batı Roma İmparatorluğu yıkılmıştır.
  • Çağ değişimine neden olmuş. İlk çağ kapatılmış Orta Çağ açılmıştır.
  • Avrupa’da ilk olarak derebeylikler oluşmuştur.
  • Avrupa’da şu an bile yaşayan bir çok medeniyetin adımları atılmıştır.

 

İkinci Dönem olarak belirtilen Kavimler Göçü ise 567 yılında başlamıştır. Türk Boylarının göçler ile birlikle artık Anadolu’ya girişleri ile devam etmiştir. Balkanlara kadar uzanan bu büyük göçler ile Bizans ve Arap savaşları ile 8. Yüzyıl başlarına kadar bu göçlerin nedenleri ve sonuçları devam etmiştir. Emeviler ve oluşan Frank Krallığı arasında yaşanan savaşlar da bu kavim göçleri ile bir olarak tutulmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.