Fransız İhtilali

Fransız İhtilali

Fransız İhtilali

Fransa’da 1789 yılından başlayarak 1799 yılı aralarında meydana gelen ve monarşinin yıkılarak yerine Cumhuriyet akımının yerleşmesi ile birlikte Fransız İhtilali gerçekleşmiştir. Bu değişim sadece Fransa için değil tüm dünyaya hakim bir direniş ve ihtilal olarak da yer etmiştir. Bu denli büyük değişimin çıkışı ve dünyanın bu hareketlerden etkilenmesi ise çok uzun sürelerde sosyal akım olarak görülmüştür. Halkın top yekün olarak bilinçlenmesi, sarayın ve krallığın her türlü denetimi altında, halkın kitapları yaygınlaştırarak halkın kültürel seviyesini yüksek tutarak, bağımsız yayıncılıklar ile gazete, broşürler ve bildiriler ile halk değişime başlamıştır.

Devrimci düşünceler ile birlikte halk değişim için hazır hale getirildiğinde, merkezi otoritenin bu ilerleyen akım karşısında çaresiz kaldığı görülmüştür. Ancak bu değişimin hem otoriteden kaynaklanan sebepleri yanında, aynı zamanda ise ekonomik sebepleri de vardır. Devrim yapılmadan önce Fransız İhtilali adı altında ilerleyen halkın ekonomik durumu çok iyi sayılmazdı. Köylü ürünleri için istediği fiyatları alamıyor, şehirdeki burjuvalar bile kendi geçimleri ve ticari gemilerinden iyi gelirler kazanamıyorlardı. Açlık ve kıtlık ile birlikte göçler başlamış ve şehirde bir anda nüfus artmaya başlamıştı. O dönemin kralı bu sebeple yeniden bir vergilendirme hareketlerine girişmiş, sarayın da masrafları arttığı için yeni yollar aranmıştı. Bu oluşum halkın üzerine yine bir yük olarak görülüyordu.

Devrin gerek ideolijik düşünce ile birlikte olan sebepleri, gerek ekonomik nedenleri ile birlikte oluşan bir takım ayaklanmalar ile artık Fransa’da bir değişime ihtiyaç duyulduğu kendini belli ediyordu. Kadınların hep birlikte toplanarak Krallığa yürümeleri gibi daha bir çok değişim sonrası kendini 1792 yılında Cumhuriyet ilan edilmiştir. Ancak krallığın devam etmesi için bir takım kişiler tarafından da katliamlar yapılsa da bu katliamlar ihtilalin olmasını önleyememiştir.

Fransız ihtilali’nin oluşundan sonra ortaya çıkan sonuçlar ise; Tanrı tarafından konulduğu sanılan Krallığın mutlak olmadığı ve bu krallıkların yenilebileceği ortaya çıkmıştır. Tüm dünya bu akım ile kendi Cumhuriyetlerini kurmaya başlamışlardır. Egemenliğin artık halk ile birlikte bulunduğu kabul edildi, yeni çağ yıkılarak yakın çağın gelmesi sağlanmıştır. Bu yeni akım tüm dünyada etkili olmuş ve medeniyet oluşumları için örnek alınmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.