Ermeni Sorunu Ne Zaman Ve Nasıl Başlamıştır?

Ermeni Sorunu Ne Zaman Ve Nasıl Başlamıştır?

Ermeni Sorunu Ne Zaman Ve Nasıl Başlamıştır?

Ermeniler ile Türklerin tanışması, Türklerin Anadolu tarafına yerleşmesi ile başlar ve bu şekilde devam eder. Türklerin Anadolu’ya gelişi ile birlikte çok iyi ilişkiler içerisinde olan Türk-Ermeni ilişkileri, Selçuklular devrinden Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar hep birlik ve beraberlik arasında geçmiştir. Tarihte bu şekilde büyük medeniyetler arasında bulunan azınlıklarda Türklere bağlı başka bir kavim olmamıştır. Her zaman sadık ve güvenilir olan Ermeniler Selçuklu zamanından beri Osmanlı İmparatorluğuna çok sadık oldukları için “ Milleti Sadıka” unvanını almışlardır.

1071 Malazgirt zaferinden bu yana birliktelik içinde yaşayan tüm azınlıklara verilen hak ve özgürlüklerin en büyük payı, hep sadık olan Ermenilere verilmiştir. Ancak her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu tarafından unvan verilse de, hatta bazı Ermenilerin devlet idaresinde büyük yerlere gelmesine rağmen, Ermeniler rusların tahrikine kapılarak devlete isyan etmeye başlamışlardır. Rus Çarı 1. Petro zamanından siyasal olarak fitne verilen Ermeniler maşa misali kullanılmışlardır. Yıllardır Türk düşmanlığı yapan Ruslar, hep sıcak denizlere inebilme hayalleri içinde idiler. Osmanlının zor durumundan faydalanan Ruslar Berlin Antlaşması hükümlerine Ermenilerin yaşadığı alanlara değişiklikler yapılması konusunda bir madde koyması ile birlikte olmayan Ermeni Meselesinin ilk adımlarını atmış oldu. Rusya ve İngilizlerin ortak olarak Ermenileri örgütlemesi ve değişik Ermeni çetelerinin kurulması üzerine 1887 yılında bu kurulan çeteler ve derneklerin silahlandırılması ve isyana teşvik edilmesi başlanılmıştır.

Ermeni çetelerinin ayaklanmaları ve masum halkı vurarak doğu ve Güneydoğu bölgesinde terör oluşturarak buralarda çoğalması üzerine, Hiçbir olaya karışmamış Ermeniler ile ayırt edilmesi ve gerekli çatışmaların sağlam bir zeminde yapılabilmesi için burada bulunan masum Ermeniler Suriye’ye göç ettirilmiştir. I. Dünya Savaşından sonra bu yerleri terk eden birçok ermeni vatandaşı kendi topraklarına geri dönmüştür. Ancak bu göç esnasında hastalıktan ve kıtlıktan ölen kişiler için hiç aslı astarı olmayan haberler ile şu anki Türkiye düşmanları Ermeni Soykırımı olarak yalan haberler üretmişlerdir. Bu yalan haberleri süsleyerek hastalık ve salgından ölen masum Ermeniler için soykırım ifadesi kullanan Ermeni Lobileri bu yalan üzerine çalışmalar yapmıştır. Türkiye Cumhuriyetine karşı her defasında koz olarak kullanılan Ermeni Soykırımı kabulü gibi konular ile istedikleri sonuçları alabilen Türk düşmanları, artık fırsat bu fırsat diyerek Ermeni Soykırımı kabul etmiş ve Türk düşmanlığı yapanların bu uydurmaları tamamen hayal ürünüdür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.