Antik Yunan Neresidir?

Antik Yunan Neresidir?

Antik Yunan Neresidir?

Hemen hemen birçoğumuzun gerek kitaplar okuduğu, gerekse birçok film ve dizilerde seyrederken filmlerde senaryo olarak işlenen Antik Yunan hakkında bir çok bilgiye ulaşmışızdır. Antik yunan neresidir diye merak edenler için yaptığımız araştırmada; Antik Yunan denilen bölgenin şu anki Yunanistan ile çevresinde yaşayan toplulukların ortak olarak bulunduğu toprakların bütünü olduğu bildirilmektedir. Ancak esas net olarak bilinen bölge ise MÖ.756 ile MÖ 156 tarihleri arasında yer alan ve Roma İşgali olarak bilinen ve şu anki Yunanistan topraklarını da içine alan bölge olduğu kesin bilgiler arasında yer almaktadır.

Antik Yunan Oluşumu Ne Zaman Başlamıştır?

Antik Yunan topluluğunun oluşması Miken denilen kavmin birlikteliği ile M.Ö.500 yıllarında başlar ve ortalama olarak 1150-1200 yıllara kadar giden bir serüveni içermektedir. Hazırlık bölümlerinde ise karanlık çağ alarak adlandırılan ve Dorlar isimli bir kavmin Yunanı kuzeyden işgal etmesi ile kısa bir süre devam eder. Yeni bir çağ ismi verilen ve Geometrik çağ denilen zaman ise bu karanlık çağın bitmesi ile başlar. Bu ismin verilmesi ise çoğunlukla arkeologlar tarafından yapılan Geometrik sanat eserlerinden bu isim verilmiştir. Hızla yayılan kabileler arasında bir kentleşme oluştuğu için sanatta ilerlemeler ile klasik çağın oluşulması sağlanmıştır.

Antik Yunan da sanatın gelişmesinden sonra oluşan Klasik çağ Büyük İskender ile birlikte yeni bir çağın kapıları açılır. İlerleyen Roma Savaşları ve Yunan çağı artık kendini Roma İmparatorluğuna teslim etmiştir. Çok farklı yönleri ile anlatılan bu çağda o zamanki antik yunan eserleri ise hala günümüzde sergilenmekte ve bir çok yerde yapılan sanatsal çalışmalar sergilenmektedir.

Antik Yunan’da sanatsal çalışmaların ilk başlaması ise evlerde yapılan seramik çalışmalarında kullanılan geometrik pergel çalışmalarının gün yüzüne çıkması, gerek aslan figürlü heykellerin yayılması ve devamında tarihsel anlatımların efsane olarak işlenmesi ve halka hayal gücünün verdiği bir tarz ile anlatılması ile günümüze kadar gelmiştir. Birçok efsane hikayesinde oluşturulan çok tanrılı anlatımlar o günlerden gelen birer hikaye olduğu bilinmektedir. İlk zamanlar evde başlatılan seramiksel çalışmalar daha sonraları ise seramik küpler ve daha farklı figürlerin klasik çağa kadar erişmesine vesile olmuştur. Halkların yönetim biçimleri de çağın değişimi ile birlik krallıklardan daha sonra demokratik yaşamsal oluşumlara neden olmuştur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.