Tsk Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Tsk Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Dünyanın en büyük ve güçlü ülkeleri incelendiğinde ordularının son derece kaliteli ve kalabalık olduğu rahatlıkla görülebilir. Bu ülkelerin büyük bir çoğunluğunda belirli bir yaşa gelen erkek bireyler askerlik görevi için orduya katılmaktadır. Kimi zaman bu hizmet gönüllü ya da meslek olarak yapılabilir. Bunun dışında belirli yaşa gelen erkek bireyler için mecburi bir görevdir. Ülkemizde 20 yaşına gelen her erkek birey askerlik görevini yapmak zorundadır. Bu görevlerini farklı gelişmeler ile birlikte erteletebilirler. Bunun için ilk olarak kişilerin üniversite eğitimi alıyor olması gerekmektedir. Günümüzde 18 yaşında başlayan üniversite eğitimi 4 sene sürerek 22 yaşında tamamlanmaktadır. Askerlik görevi için hazır olan erkek bireyler, bu eğitim sonrasında ilk 2 sene içerisinde istedikleri zaman askere gidebilirler. İstemedikleri takdirde 2 sene tecil hakkını kullanarak askerliklerini erteletebilmektedirler. Bunun yanında 2 senenin sonunda askerlik tecil hakları dolar ve ilk celpte askere gitmeleri gerekir. Bu aşamada kişilerin sürekli olarak askerlik durum belgesi sorgulama işlemini yapmaları gerekir. Aksi durumda tecil dönemlerini ya da tecil bitiş dönemlerini kaçırabilirler. Bu durumda da kişiler bakaya kalarak asker kaçağı pozisyonuna düşerler. Bu sebeple Askerlik Durum Belgesi Sorgulama işlemi üniversite eğitimi sonrasında sıklıkla yapılmalıdır.

TSK Askerlik Sorgulama işlemi için birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bunlar arasında en kolay seçenek olarak e-devlet şifresi alarak durum belgesinin sorgulanması işlemidir. Bunun için kişiler PTT şubelerinden e-devlet şifrelerini birkaç dakika içerisinde alabilirler. Sonrasında bu şifreleri ve TC kimlik numaraları ile birlikte internet üzerinden belgelerin sorgulanması aşamasına geçilir. TSK askerlik sorgulama işleminde tamamen resmi ve güvenilir sitelerin kullanılması gerekir. Sorgulama ekranı tektir ve herkes aynı ekran üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirir. Sizleri bu sayfaya yönlendiren ve nasıl sorgulama yapacağınızı anlatan sitelerin tercih edilmesi gerekir.

Bu aşamada www.askerliksorgulama.com sitesi en çok tercih edilen sitelerden birisi olarak gösterilmektedir. Siteye giren kişiler askerlik konusunda aradıkları her bilgiyi bulabilirler. Acemi birliklerinden tecil haklarına, belge sorgulama işlemlerinden genel askerlik konusunda bilgilendirmelere kadar birçok farklı konuda bu site tercih edilebilir. Sitenin kullanımı da son derece kolaydır. Sitenin ana sayfasında birçok farklı kategori yer alır. Bu kategoriler arasından kişiler ilgilendikleri alanları seçerek ilerleyebilirler. Ayrıca sitenin sağ kısmında da kolay bir kullanım adına bağlantılar bulunur. Bu bölüm de siteye girdikten sonra kolaylıkla kullanılabilmektedir. Herhangi bir üyelik ya da ek işlem talep edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ