Batıkent Elektrik

Batıkent Elektrik

Batıkent Elektrik – KILIÇ Elektrik firması tarafından 2016 yılı elektrik zamlarından sonra giderek kabaran elektrik faturalarına ilişkin konuyla ilgili sitemiz okuyucularına özel bir değerlendirme yazısı hazırlandı. Kullanıcıların bilinçlenmesi adına hazırladıkları bu yazıyı sizlerin bilgisine sunuyoruz.

Elektrik Faturamızı Nasıl Düşürürüz?

Elektrik faturalarımızı azaltmanın çarelerini arıyoruz. Faturalarımız son vergi ve zamlardan sonra giderek artış gösterdi. İşte bu noktada öncelikle şunu bilmemizde fayda var. Evimize gelen fatura miktarının hemen hemen yarısı kadarı bize ait tüketimlerdir. Geri kalan yarısı ise hizmet bedelleri, vergiler, kayıp kaçak bedellerinin yansımalarıdır.

Şöyle bir örnek verecek olursak; diyelim ki bu ay evimize 100 TL’lik elektrik faturası geldi. Demek ki siz yaklaşık olarak 50 TL’lik elektrik tüketmişsiniz. İşte bu noktada yapacağımız tasarrufun faturamız üzerinde çok büyük bir etki gösteremeyeceğini düşünmek haksız bir varsayım olmaz. Ancak yine de tasarruf etmek bütçemizi korumak için belli başlı işlemler faydalı olacaktır.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır Maddeler Halinde:

  1. Evlerimizde kullandığımız özellikle beyaz eşya gibi yoğun elektrik tüketimine yol açan elektrikli aletleri satın alırken A+++ enerji sınıfında olmalarına dikkat etmeliyiz.
  2. Evimizde tükkettiğimiz elektriğin yaklaşık %20’si aydınlatma ihtiyacımızı gidermek içindir. Demek ki aydınlatma ihtiyacı için kullandığımız ampüllerin tasarruflu olarak seçilmesi %50 oranında tasarruf sağlar. Batıkent KILIÇ Elektrik olarak sizlere florasan tipi ampülleri ve fiyatı her ne kadar yüksek de olsa ked ampülleri tavsiye ederiz.
  3. Elektrik süpürgelerinin torbalarını sık sık boşaltmakta fayda var. Çünkü torba dolduğu zaman makinenin vakum gücü azalacaktır.
  4. Hepimizin en sık yaptığı davranışların başında gelen sıkıldıkça buzdolabının kapağını açıp içerisini incelemekten vazgeçmeliyiz.
  5. Buzluk kısmındandonmuş halde çıkardığımız bir yiyeceği, erimesi için buzdolabı kısmında bekletme elektrik tasarrufu sağlamaktadır. Aksi olarak sıcak bir tencereyi de soğumasını beklemeden buzdolabına koyarsak enerji sarfiyatına yol açarız.
  6. Elektrik sarfiyatı konusunda hiç şüphesiz ütü, fırın ve saç kurutma makinesi gbi aletler başı çekmektedir. Bu aletleri kullanırken harcadığı elektriği göz önünde bulundururarak davranırsak faydamıza olur.
  7. Salon ve oturma odalarımız için avize seçerken gösterişine kapılmamalıyız. Dikkate almamız gereken en önemli özellik saydam olması ve ışığı net olarak geçirmesidir. Ayrıca 5’li, 8’li gibi avizeler almak enerji sarfiyatımız noktasında başımızı ağrıtabilir.
  8. Ampüller üzerinde toz oluşur. Bu tozları zamanla bezle silmeliyiz; aksi takdirde ampül ısındığı vakip tozların etkisiyle ısısını daha da artırarak patlama riski ortaya çıkar.
  9. Ve heryerde duyduğumuz son uyarılarla yazımızı bitiriyoruz. Kullanmadığımız elektrikli aletlerin fişlerini çekelim. Stand by konumunda kalan ürünler az da olsa elektrik harcamaya devam eder.

Yazının detayları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Batıkent Elektrik Tesisatçısı – KILIÇ Elektrik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ