Ankara’da Diş Hekimliği ve Diş Estetiği

Ankara’da Diş Hekimliği ve Diş Estetiği

Dişlerinizin ve gülüşünüz deki estetik hem öz güveninizi arttıracak hem de bu öz güven ve rahatlığı karşımızdakine yansıtarak, Özel hayatınız ve iş hayatımızdaki başarının direkt olarak etkileyecektir. İdeal olmayan diş rengi, yapısı ve estetiği kişisel ilişkilerinizi ve sosyal statünüzü negatif etkileyen bir faktör olacaktır. Sağlığınız ön planda tutularak ağız ve diş estetiğini kişiler olarak maksimuma çıkarmak hayatınızı değiştirebilir. Kişiye özel estetik diş ve gülüş tasarımları ilk tanışmada karşınızdakinin sizin için olan düşüncelerini etkileyecektir.

Özellikle Ankarada Diş ve gülüş estetiğini etkileyen kişisel faktörler nelerdir?

Diş ve gülüş tasarımını, ankara diş hekimliğinin ve sanatın iç içe ayrı bir ilgi alanıdır. Bu tasarımı yaparken sağlık, fonksiyon sağlamlık ve estetiği dikkate almak gerekir. Planlamasını da etkileyen ana faktörler:

– Cinsiyetiniz

– Yaşınız

– Dişlerinizin ve formu

– Diş etleriniz

– Yüz yapınız

– Dudaklarınız

~ Yüz simetriğiniz

– Cilt renginiz olarak sıralanabilir.

Diş formlarını seçerken yüz hattınızın geometrik şekline göre dp fonu seçimi yapılmalıdır. Erkek ve kadın anatomisine göre de diş şekli değişir. Mesela kadınlarda geçişler daha yumuşak, dişlerin köşeleri arasında küçük aralıklar, gülme hattı geriye doğru yukarı kavislidir. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Dişlerin şekli yaşa göre farklılıklar gösterebilir. Bunu daha çok yılların verdiği aşınmalar ve yıpranmalar belirler. Diş eti hattı ve simetrisi gülüşü belirlemede çok önemlidir, simetriyi doğrudan etkiler. Dudak yapısı da gülüş ve diş estetiği üzerinde etkilidir. Bazı kişiler dudak yapısına bağlı olarak dişlerin boy hesaplanmasın da değişiklikler yapılır, dudak kalınlığı da dikkate alınmalıdır. İdeal uzunlukta yapılan fakat dudak yapısı nedeniyle konuşurken görünmeyen dişleri uzatarak estetiği yakalamak gerekebilir. Ayrıca dudak kırışıklıklarını yok etmek ve dolgun dudak görüntüsü vermek de uygun

Ankara’da Diş ve gülüş estetiği hangi yollarla sağlanır?

Öncelikle renkle başlayalım. Diş formları ideal veya ideale yakın olabilir. Fakat diş renginden şikayetçi olunabilir. Bu durumlarda bleacling (ağartma, beyazlatma) dediğimiz yöntemlerle diş rengini açarak, beyaz güzel gülüşler sağlayabiliriz. Diş rengini açarak diş beyazlatma için 2 tip işlem vardır;

Ankara’da Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan yöntem;

45-50 dakika süren tek seanslık plandır. Çeşitli ışık kaynağı teknolojileriyle, beyazlatma jelinin özelliklerini aktive ederek tek seansta sonuca ulaşılır. Sonuç hemen görülür! o Evde kullanıcının kendi uyguladığı yöntem;

Ayrıntılı muayeneden sonra ölçü alınarak ağza uygun ve tüm dişleri kaplayarak şeffaf bir kalıpta yapılır. Kullanıcı bu kalıbın içine verilen jelleri sürerek her gün belirli saatlerde (genellikle geceleri) günde 5 – 8 saat süreyle ağızda kalması istenir. l hafta 10 gün arasın bir sürede tamamlanır.

Her iki yolla da dişlerde 3-4 ton beyazlama çok net izlenir sonuç kişiye göre değişiklik gösterir. Dişlerde kalıcı bir etkisi görülmemiştir, yani zararsızdır. Beyazlığı kalıcı kullanıma, bakıma bağlıdır. Pekiştirme uygulamaları bazı durumlarda gerekebilir.

Hemen hemen herkese bleaching yapılabilir. Yaşlılık, dişleri boyayan gıdalar, travmalar, dolgular, protezler, aşırı florid tüketimi, antibiyotik nedeniyle oluşan renklenmeler bleachingle giderilebilir. Ancak tedavinin etkili olup olmayacağı diş hekimi tarafından ağızda yapılan kontrolde ortaya çıkacaktır. Estetik Diş Hekimliğinde diğer yöntemler protetik tedaviler ve ortodontik tedavilerle dişleri düzeltmedir.

Bunlardan en önemlisi Laminate diş kaplama. Yani yaprak porselenler. Estetik sorunu olan ön dişlerde porselenden hazırlanan ince tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla sorunu gideren tedavi şeklidir. Dişte minimum hazırlama gerektiği için sağlam diş dokusuna en az etki ile estetik sağlanır. Bleachin’ğin sonuç vermediği renklenmelerde, ayrık dişlerin birleştirilmesinde, kırık ve aşınmış dişlerin restorasyonunda, rengi ve yapısı bozuk dolguların düzeltilmesinde, çapraşık, eğri dişlerin düzeltilmesinde diş üzerinde ya hiç değişiklik yapılmaz veya ayda bir düzeltme ile tırnak kalınlığında preperasyon yapılır. Kısa sürede mükemmel estetik sonuçlar alınır ve kalıcı değişmez diş renkleri elde Yine renk ve diş estetik bozuklukları kompozit dolgularla yani dişle aynı renkte beyaz dolgularla tedavi edilmektedir. Aynı zamanda arka dişlerde kullanılabilen bu dolgularla hassas bir çalışmayla bozuk diş rengi, aralıklı dişlerin ideal hale getirilmesi, kırık diş restorasyonları diş estetiği üzerine mükemmele yakın sonuçlar vermektedir. Ağrısız ve dişlere hiç zarar
vermeden yapılan uygulamalardır. Laminate kaplamalarda farklı olarak dişin tamamında yapılan restorasyonlarla yani sadece yaprak şeklinde porselenlerle değil dişin her tarafını kaplayan porselen kuronlarlada ön ve arka dişlerde estetik renk sağlanır. lnley-onley porselen dolgularda arka dişlerde özellikle kompozit dolgulara alternatif olarak estetik sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ