Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan Vize Başvurusu

Başvurusu

Yunanistan, Türkiye’den en çok ziyaret alan Avrupa ülkelerinden biridir. Bunun ana sebebi sınır komşumuz olması, tarihi ve turistik açıdan onlarca muhteşem ziyaret noktası barındırmasıdır. Tapınaklardan dev stadyumlara, küçük ve şirin sahil kasabalarından dev plajlara kadar birçok güzelliği bünyesinde barındıran Yunanistan, tıpkı diğer Avrupa ülkeleri gibi Türkiye’den gelecek ziyaretçilerine vize uygulamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti yeşil (hususi), siyah (diplomatik), gri (hizmet) pasaportuna sahip olan vatandaşlarımız 6 aylık süre içerisinde 3 aylık ikamet kuralına uydukları sürüce vizesiz şekilde Yunanistanı ziyaret edebilmektedir. Ancak diğer pasaportlara sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları almak zorundadır. Yunanistan bir Schengen ülkesi olduğundan, bu vize türüne sahipseniz kolaylıkla giriş yapabilirsiniz

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan Vize Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Yunanistan’da 3 aylık süreyi geçmeyecek şekilde konaklamak isteyen ziyaretçiler Schengen Vize Başvurusu yapmak zorundadır.
 • Yunanistan Konsolosluklarına yapıldığından bağlı bulunduğunuz bölgeyi hizmet alanı içerisine alan Konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Bu yüzden öncelikle ikamet ettiğiniz şehire veya bölgeye bakan Konsolosluğu tespit etmeniz işlemlerinizde yaşayacağınız gecikme ve sorunların önüne geçecektir.
 • Yunanistan Schengen vize başvuruları yetkili merkezlere yapılabilmektedir.
 • Randevulu ve kişisel katılımın zorunlu olduğu bu vize başvurusu için randevunuza zamanında gelmeniz ve evraklarınızın eksiksiz olması tıpkı diğer vize türleri gibi önem arz eder.
 • Seyahat planlarınıza evrak hazırlık süresi, oluşabilecek olumsuz durumlar, Konsolosluğun sizden ek belge istemesi gibi durumları eklemeyi unutmayın. Hesapladığınız toplam maximum süreye göre başvuru yapmanız rahat ve sorunsuz bir başvuru süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan Vize Türleri Nelerdir

Yunanistan’ı ziyaret amacınız her ne olursa olsun buna uygun bir vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Yani ticari bir amaçla Yunanistan’ı ziyaret edecekseniz Yunanistan turistik vize başvurusu yapmamalısınız. Bu gibi durumlar anlaşıldığında çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her vize türünde Yunanistan Konsolosluğunun sizden istediği evraklar değişeceğinden, hazırlığınızıda vize türünüze göre yapmanız, eksik veya sorunlu evrak teslim etmemeniz çok önemlidir. Yunanistan vize türleri ve kapsadıkları durumlar ise şu şekildedir;

 • Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek ve vakit geçirmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Ticari veya eğitimsel herhangi bir durum için geçerli değildir. Sadece turistik ve gezi amaçlı ziyarette bulunacak kişilerin başvurması gerekir.

 • Yunanistan Ticari Vize

Yunanistan Vize Başvurusu

Turistik ve gezi amaçlı ziyaretten öte fuarlara katılmak, iş toplantısı gerçekleştirmek, ticari ürün veya taşınmaz alımı yapmak, müşteri ziyareti yapmak gibi amaçlarla Yunanistan’a gelmek isteyen kişiler bu vize türüne başvurmalıdır. En dikkat edilmesi gereken vize türlerinden birisi budur.

 

 • Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan’da oturum veya çalışma izni bulunan aile ve akrabalarını ziyaret amaçlı seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür.

 • Yunanistan Transit Vize

Başka bir ülkeye Yunanistan üzerinden gidecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür.

 • Yunanistan Gemi Vizesi

Gemi ile seyahat ederken Yunanistan’dan geçecek kişilerin alması gereken vize türüdür.

 • Yunanistan Şöför Vizesi

Bir kara aracı ile Yunanistan’ı ziyaret edecek kişilerin alması gereken vize türüdür.

 • Yunanistan Eğitim Vizesi

Yunanistan’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türü ve aşağıdaki diğer iki vize türü dikkat edilmesi gereken hususlar içerir. Bunun sebebi bu Yunanistan vizelerinin hepsinin 3 aylık süreden fazla konaklama içermesidir. Bu vize türlerine başvuracak kişilerin Yunanistan Büyükelçiliği ve Konsolosluklarının vize departmanlarına başvurmaları gerekir.

 • Yunanistan Aile Birleşimi Vizesi

Eşi veya ailesi Yunanistan’da bulunan kişilerin kalıcı olarak vize alması gereken durumlarda bu vize türüne başvurması gerekir.

 • Yunanistan Oturum Vizesi

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan’da yaşama ve çalışma hakkı elde etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

 

Belgeleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu güzel ülkeye hangi amaçla ziyaret edecek olursanız olun izlemeniz gereken adımlar birbirine çok benzerdir. Evraklar ve izlemeniz gereken süreç vize türünden vize türüne değişse bile aşağıdaki maddeler size dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda yardımcı olacaktır. Evrakların ve adımların güncellenme ve değişme ihtimaline karşı en doğru bilgiyi bize ulaşarak yada resmi kurumlardan almanızı öneririz.

 • Başvuru kanalınızı belirleyin. Yunanistan vize başvuruları yetkili merkezler tarafından yapılabilmektedir.

 

 • Sizden istenecek evraklar vize türünüze ve şahsi durumunuza göre değişmekle birlikte genel olarak şu şekildedir; biyometrik fotoğraflar, pasaport, seyahat planınız ve ziyaret sebebiniz ile birlikte bunları kanıtlayıcı belgeler, seyahat planınıza uygun olarak alınmış onaylı rezervasyonlar, seyahat planınızı destekleyecek maddi gelirinizin olduğunu gösteren belgeler, genel maddi durumunuzu ve çalışma durumunuzu kanıtlayan belgeler, banka yetkilileri tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve imza sirküleri dahil edilmiş son 3 aylık banka hesap dökümünüz, mesleki bir ziyarette bulunacaksanız mesleğinizle ilgili resmi belgeler vb.

Yunanistan Vize Başvurusu

 • Pasaportunuzu kontrol edin. Pasaportunuzun vize bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerli, son 10 yıl içerisinde alınmış, 2 boş sayfaya sahip ve yıpranmamış, hasar görmemiş halde olması gerektiğini unutmayın.

 

 • Yunanistan vize başvuru belgelerinizin en fazla 3 ay önce alınmış olmasına özen gösterin. Güncel olmayan evraklar vize başvuru sürecinizde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Buna şirket evrakları istenen durumlarda şirketin vergi levhası, imza sirküleriniz, fotoğraflarınız, seyahatinizi ve maddi durumunuzu destekleyici belgelerinizde dahildir.

 

 • Eğer 18 yaşından küçükseniz bir sponsora ve ebeveynlerinizden alınmış izin dilekçesine gereksinim vardır. Sizin için istenecek tüm belgelerin bu kişiler içinde aynı kurallara bağımlı ve eksiksiz şekilde zamanında sunulması gerekir.

 

 • Konsolosluk ve Büyükelçilik Yunanistan vize başvurularını incelerken Yunanistan vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanıza çok önem verir. Bu yüzden bu formu kanıtlayamayacağınız hiçbir bilgi ile doldurmayın. Yalan beyan yüzünden olumsuz sonuç almanız uzun seneler seyahat hakkınızı engelleyebilir.

Yunanistan Vize Başvurusu

 • Seyahatinizi ve maddi durumunuzu destekleyen belgeler üzerine en çok düşünmeniz ve uğraşmanız gereken belgelerdir. Yunanistan vize başvurusu sonucunuzun olumlu cevap alması için sunduğunuz tüm belgelerin birbiriyle tutarlı olmasına özen gösterin. Birbiriyle uyumlu olmayan, abartılmış, mantıksız ve gerçeklik içermeyen belgeler başvurunuzda olumsuz izlenim bırakacaktır. Verdiğiniz bilgilerin sadece okunmayacağını tek tek kontrol edeceğini unutmayın. Kanıtlayamayacağınız gelirleri Yunanistan vize başvurunuzda sunmanızın hiçbir avantajı yoktur. Aksine şüpheli bir hareket yaptığınızın düşünülmesine yol açar.

Yunanistan Vize Başvurusu

 • Şirketler ve mesleğinizle ilgili evrakların her zaman şirketin antetli kağıdına ve yönetici kişiler tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve imza sirküleri içeren bir durumda sunulmasına dikkat edin.

 

 • Vize başvurunuza şahsen gitmeniz gereklidir. Bunun sebebi “VIS” adı verilen ve sizin biyometrik ve kişisel bilgilerinizi içeren bir güvenlik sistemidir. Eğer daha önce bu sistem üzerinde kaydınız varsa ve üzerinden 5 yıl geçmediyse başvuru sırasında şahsen orada bulunmanız gerekmez. Ancak yoksa başvurunuz sırasında sizden istenen tüm kişisel ve biyometrik bilgileri vererek bu kaydı yaptırmanız gereklidir. Bu durum Yunanistan’a özel bir durum değildir. Ulusal güvenlik adına tüm Schengen ülkeleri ve bazı Schengen üyesi olmayan ülkeler, bu uygulamayı yapmaktadır.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan Vize Ücretleri

Yunanistan tıpkı her vize türüne farklı belgeler istediği gibi bu uygulamayı ücret konusundada uygulamaktadır. Son güncel verilerle birlikte ortalama Yunanistan vize ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

Yunanistan Vize Başvurusu

 • Genel Vize Ücreti : 310 TL
 • Bosna, FYROM, Rusya, Karadağ, Azerbaycan, Moldova, Sırbistan, Ukrayna, Arnavutluk, Ermenistan ve Kosova pasaportu sahipleri için vize ücreti : 180 TL
 • D Kategori Milli Vize ücreti : 920 TL
 • D Kategori Milli Tek Giriş Vize ücreti : 192 TL
 • D Tipi Erasmus : 460 TL
 • AB ve İsviçre vatanşlarıyla evli olan kişiler ve 21 yaşını doldurmayan çocukları, eğitim amaçlı ziyaret edecek öğrenciler ve öğretmenleri, diplomatik ve hizmet türü pasaporta sahip görevliler, sosyal yardım amaçlı konferanslar ve kültürel etkinliklere katılacak olan 25 yaşının altındaki kurum temsilcileri, 12 yaşından küçük çocuklar için Yunanistan vizesi ücretsizdir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler güncel kurlardan ve özel durumlardan değişebileceğinden, en doğru bilgi için bize ulaşabilir veya resmi kanalları araştırabilirsiniz. Mutlu seyahatler dileriz.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.