WordPress AMP Sayfası Düzenleme

 • 29 Şubat 2016
 • 7.111 kez görüntülendi.
WordPress AMP Sayfası Düzenleme

WordPress AMP Sayfası Düzenleme

Google 24 Şubat itibariyle mobil sayfaları hızlandırma projesini yani AMP (Accelerated Mobile Pages) aktif etti. Bu açık kaynak kodlu proje sayesinde mobil sayfalar çok daha hızlı şekilde açılacak ve çok daha az kaynak tüketimine sahip olacaklar. Projenin ayrıntılarına pek fazla girmeden wordpress kullanıcılarının bu sistemi sitelerine nasıl entegre edeceklerinden ve düzenleyeceklerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü AMP kullanan sayfalar kısa süre sonra Google seo algoritmasının içerisinde önemli bir yer edinmeye başlayacaktır ve Google AMP kullanan sitelere Google mobil sıralamalarda öncelik tanıyacaktır.

AMP Eklentisi

Sitenize AMP kurulumu yapmak için ilk olarak AMP isimli bu eklentiyi kurmanız gerekmektedir. WordPress eklenti ekleme sayfası aracılığıyla https://tr.wordpress.org/plugins/amp/ adresindeki eklentiyi kurabilirsiniz. Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra herhangi bir içeriğinize girip url adresinin sonuna /amp kısmını ekleyip enter tuşuna basarsanız sayfanızın amp versiyonu açılacaktır.

Fakat bu eklenti çok sade tasarıma sahip bir amp sayfası oluşturmaktadır. Bu sayfaya ise kod bilgisi olmadan adsense kodları eklenmemektedir. İşte bu noktada benim gibi sıkıntı yaşayan kişiler için bir diğer eklenti olan Facebook Instant Articles & Google AMP Pages by PageFrog eklentisini tanıtmak istiyorum. Bu eklenti sayesinde amp sayfalarına analytics ve adsense kodlarınızı ekleyip sitenizin gelir kaybı yaşamasını engelleyebilirsiniz.

Facebook Instant Articles & Google AMP Pages by PageFrog Eklentisi

Wordpress AMP Sayfası Düzenleme

AMP eklentisini kurduktan sonra PageFrog isimli eklentiyi https://tr.wordpress.org/plugins/pagefrog/ adresinden indirerek veya wordpress eklentiler kısmından yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra sol menüdeki Mobile Formats butonuna tıklayarak eklentinin ayarlarını yapmaya başlayabilirsiniz. Size sırasıyla kendi yaptığım ayarlamaları anlatacağım. Sizde kendi zevkinize göre farklı ayarlamalar yapabilirsiniz.

Setup Sekmesi

Wordpress AMP Sayfası Düzenleme

Bu kısımda Facebook Instant Article işlevini kullanmayacağım için aktif etmedim. Bu seçenek Facebook’dan yoğun şekilde ziyaretçi çeken siteler için faydalı olabilecekken diğer siteler için pek de önemli değildir. Ayrıca ben Google için özellikle AMP önemli olduğundan dolayı bu seçeneği seçip wordpress siteme fazladan gereksiz özellik entegre etmek istemedim. Ben sadece Google AMP HTML kısmını seçerek aktifleştirdim.

Styling Sekmesi

Wordpress AMP Sayfası Düzenleme

Bu kısımda AMP sayfanız için yazı tipi ve renk seçimi yapabilmektesiniz. Ayrıca AMP sayfanıza logo yükleyebilmektesiniz. Yazı tipi olarak sadece Serif ve Sans-Serif yazı tipleri kullanılmaktadır. AMP hakkında okuduğum bir içerikte dışarıdan farklı yazı tiplerinin çağrılması sitenin yüklenmesini geciktirdiği için AMP sayfalarında sadece belli başlı her cihazda yüklü olabilen yazı tiplerinin kullanıldığı ifade ediliyordu. Bu eklentide şuan sadece 2 yazı tipine yer veriliyor. Ben purtukal.com un renkleriyle uyumlu olsun diye başlık, link ve footer yazı rengini turuncu olarak seçtim. Sizde kendi tarzınıza uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Analytics Sekmesi

Wordpress AMP Sayfası Düzenleme

Bu sekmede Google Analytics butonuna tıklayarak eklentiyi analytics hesabına bağlıyorsunuz ve Disabled olan kısmın Enabled olmasını sağlıyorsunuz.

Ads Sekmesi

Wordpress AMP Sayfası Düzenleme

Bu sekme de ise Enable Adsense kısmına tıklayarak açılan popup sayesinde eklentiyi adsense hesabınıza bağlıyorsunuz. Ardından uygun boyutta bir adsense birimi seçerek onaylıyorsunuz. Ben 300×250 boyutunun mobil sayfalar için daha uygun olacağını düşünerek tercih ettim. Ardından alt kısımda Ad Placement yazan kısımda “Show an ad every x words” şeklinde bir kısım bulunuyor. Bu kısımda seçtiğiniz reklam biriminin kaç kelimede bir görüntüleneceği yazıyor. Ben sitemde ortalama 300 kelimelik makaleler olması sebebiyle 100 seçeneğini aktif ettim. Yani ortalama her yazının başında, ortasında ve sonunda reklam görüntüleniyor. Ayrıca uzun makalelerde de 3 reklamdan daha fazla reklam adsense kurallarına aykırı olduğu için görüntülenmiyor.

Settings Sekmesi

Wordpress AMP Sayfası Düzenleme

Bu sekmede ise üst kısım facebook için kullanılan sayfalar olduğundan dolayı es geçiyorum. Bizim asıl işimize yarayacak olan Google Amp Html Settings kısmına değinmek istiyorum.
Bu kısımda Setting for published posts kısmında Select All kısmını seçip Enable AMP dediğiniz zaman tüm yazılarınızın ve sayfalarınızın AMP versiyonunu oluşturacaktır. Ardından Default setting for new posts kısmından da enabled seçeneğini seçip Save All Settings kısmına tıkladığınız zaman bundan sonra hazırlayacağınız yazıların otomatik olarak amp sayfalarının oluşturulması için onay vermiş olacaksınız.

Contact & Help Sekmesi

Bu sekme eklentinin yazılımcılarıyla iletişime geçmeniz için gerekli olan sekmedir ve eklenti ayarlarıyla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bilal hoca dedi ki:

  Google amp’yi kaldıracak diye duyumlar aldım. Kalkarsa bence de iyi olur. En azından reklam gelirleri artar

 2. Hamza kaya dedi ki:

  Google amp’den vaz geçecek gibi . Bende amp kurdum ama reklam gelirlerim düşmeye başladı iyice

 3. Alpercan Ozpirinc dedi ki:

  AMP’ı siteme yeni kurdum ve baya bi uğraştım editlemek için ama birsürü hata ile karşılaştım. Teşekkür ederim size hocam. Gerçekten kurulumu tamamlamada bana yardımcı oldunuz!

 4. gürhan dedi ki:

  güzel ve öğretici bir makele olmuş. emeğin için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.