Anahtar Kelime Zorluğunu (Keyword Density) KW Finder ile Tespit Etme

  • 27 Şubat 2016
  • 1.208 kez görüntülendi.
Anahtar Kelime Zorluğunu (Keyword Density) KW Finder ile Tespit Etme

Anahtar Kelime Zorluğunu (Keyword Density) KW Finder ile Tespit Etme

İnternet sitelerimde yayınlayacağım içerikleri belirlerken ilk olarak Google anahtar kelime bulma aracıyla ( https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner ) çeşitli aramalar yapıyor ve anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerini öğreniyordum. Bulduğum aranma hacimleriyle hangi konularda içerik ekleyip hangi konularda eklemeyeceğime karar veriyordum. Fakat bazen bilerek veya bilmeyerek rekabet düzeyi yüksek olan anahtar kelimelere yönelik makaleler ekliyordum. Rekabet düzeyi yüksek olan kelimelere yönelik makale eklediğim zaman maalesef ne kadar kaliteli ve ayrıntılı içerikler hazırlasamda Google’da ilk sayfaya yükselemiyor ve o makaleden hit çekemiyordum. İşte bu sebeple siteme ekleyeceğim içeriklerin zorluk düzeyini tespit edebilmek için farklı araştırmalar yapmaya başladım.

Keyword Density İçin İlk Kullandığım Yöntemler

İlk olarak Google’da “anahtar kelime” ve allintitle:”anahtar kelime” şeklinde aramalar yaparak rekabet düzeyini tespit etmeye çalıştım.

Herhangi bir konuda direk arama yaptığınızda üst kısımda sonuç sayısı görünüyor fakat bu sonuç sayısı maalesef net rekabet düzeyini tespit etme konusunda yetersiz kalıyordu. Fakat çift tire içerisinde “anahtar kelime” şeklinde arama yapıldığı zaman içerisinde o anahtar kelimenin net cümle şeklinde geçtiği internet sayfalarını listelemektedir. Bu sayede net sonuç sayısı biraz daha ortaya çıkabilmektedir. Diğer yöntem olan allintitle:”anahtar kelime” şeklinde aratıldığında ise Title kısmında o anahtar kelimenin geçtiği sayfa sayısını listelemektedir. Başlığında direk arama terimi geçen sayfa sayısı az ise rekabet düzeyini hesaplamak biraz daha rahat olabilmektedir.

Bazı kişiler allintitle yerine allinurl şeklinde arama yapmaktadırlar fakat ikisi birbirinden farklıdır. allintitle sayfa başlığında o kelimenin geçtiği siteleri listelerken allinurl ise url adresinde o kelimenin geçtiği sayfaları listelemektedir.

KW Finder (Keyword Finder) ile Rekabet Düzeyini Tespit Etme

Rekabet düzeyini tespit etmek için araştırmalar yaparken KWfinder sitesiyle ( https://kwfinder.com/ ) sitesiyle karşılaştım.

Anahtar Kelime Zorluğunu (Keyword Density) KW Finder ile Tespit Etme

Bu adrese girdiğiniz zaman eg: insurance yazan kısma istediğiniz anahtar kelimeyi yazıp location ve language kısımlarından bölge ve dil seçimlerini yapıyorsunuz. Ardından Analyze butonuna basıp aramanızı başlatıyorsunuz.

Anahtar Kelime Zorluğunu (Keyword Density) KW Finder ile Tespit Etme

Örneğin şuan sitemizin 1.sayfa 1.sırada olduğu tetanoz aşısı kelimesinin zorluk rekabet düzeyinin 5 olduğunu görmektesiniz. Bu değer 0’dan 100’e kadar artmaktadır. Ayrıca kontrol ettiğimde gösterdiği aranma hacimlerinin google anahtar kelime aracıyla paralellik gösterdiğini tespit ettim. Yani ayda 10,000 sefer aranan ve rekabet düzeyi çok düşük olan bir kelimede çok rahat bir şekilde 1. sayfa 1. sıraya yükselerek siteme aylık 10k daha tekil hit kazandırmış oldum 🙂 Sizde buna benzer farklı kelimeler yakalayarak çok rahat şekilde sitenizin hitini yükseltebilirsiniz.

Site Ücretli Mi? Ücretsiz Mi?

Arkadaşlar günlük 5 kelimeye kadar ücretsiz fakat daha fazla analiz için 30-50$ arası farklı ücretler istemektedir. Fakat ben şimdilik ücretsiz sürümün işimi gördüğünü düşünüyorum. Siz ihtiyacınıza göre ücretli veya ücretsiz kullanabilirsiniz.

Ek Bilgi: Bu içerikle beraber sitemizdeki ilk seo makalesini yayınlamış bulunmaktayız. Yakın zamanda farklı seo makaleleriyle yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.