Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

iyi bir aktivitedir. Sağlıklı ve zinde kalmanın, stresten kurtulmanın en güzel yollarından biridir. Yürüyüş yaparken fazla ekipmana ihtiyaç duyulmaz. en önemli ekipmandır. Yürüyüş diğer aktivitelerden farklıdır ve amacına uygun almak çok önemlidir.

Ayakkabı almanın birçok kriteri vardır. Eğer yürüyüş yapacaksanız aldığınız ayakkabının yürüyüş için tasarlanmış bir ayakkabı olması gerekir. Modern ayakkabılar yürürken ayağın aldığı şekillere göre tasarlanmışlardır. Her insanın ayak tipi ve şekli farklıdır. O yüzden herkes için iyi olan ayakkabı sizin için iyi olmayabilir. Ayakkabı seçiminde en dikkat edilmesi gereken unsur size özel olmasıdır.

Ayakkabının ayağınıza tam oturması ve destek vermesi çok önemlidir. Esneklik önemli bir özelliktir. Ayrıca düztaban ve benzeri problemleri olanlar ona uygun ayakkabı almaları gerekir. Yürüyüş Ayakkabısının özellikleri yürüyeceğiniz mesafeye, hıza ve stile, yürüdüğünüz yere, kilonuza göre değişkenlik gösterir.

?

Yürüyüş öncelikle topuğun basıldığı bir egzersizdir. Önce topuklarınızı basarsınız ve sonrasında ayağınızı uca doğru esnetirsiniz. O yüzden topuk üzerine bastığınızda ayakkabının esnemesi son derece önemlidir. Ayağınıza binen yükü ilk karşılayan bölgedir. Bu özellik uzun yürüyüşlerde ayaklarınızda ağrıların oluşmasını engelleyecektir.

  • Ayaklar yürüyüş esnasında her yere bastığında yanlara doğru yayılırlar. Yanlara doğru yayılan ayağın tarak bölgesidir. O yüzden ön tarafta mutlaka parmakların rahatça hareket etmesini sağlayacak boşluk olması önemlidir.
  • Yürüyüş esnasında ayaklar koşu ve diğer çoğu spora göre daha fazla bükülürler. Bu yüzden ayakkabının esnekliği önemlidir. Yürüyüş için üretilen ayakkabılarda bu özellik fazlasıyla vardır. Satın alırken esneme noktasını görmeniz mümkündür.
  • Yürüyüş ayakkabılarında çarpmalara karşı gerekli olan koruma için topuk profili alçakta olmalıdır. Bu özellik aynı zamanda ayağın dönmesini de engelleyecektir.
  • Yürüyüş esnasında rahat ve hızlı hareket etmek için ayakkabının hafif olması gerekir. Kullanılan malzemeler göre ayakkabının ağırlığı değişmektedir.
  • Yürüyüş ayakkabısının üst bölgesi dayanıklı olmalıdır. Ayrıca bu bölüm ayağın hava almasına uygun olmalıdır.

Normal için bu özellikler temel özelliklerdir ve mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların dışında zorlu arazilerde yapacağınız yürüyüşlerde veya zorlu hava şartlarında yapacağınız yürüyüşlerde farklı özelliklere sahip ayakkabılar kullanmanız gerekmektedir. Özellikle dağcılık veya trekking yapacaksanız spora uygun ayakkabı seçilmesi gerekir.

Yürüyüş dışında hangi sporu yaparsanız yapın yaptığınız spora uygun ayakkabı giymeniz hem sporu rahat yapmanız hem de sağlığınız açısından önem arz ediyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
« Önceki yazı
Sonraki yazı »