Yüksek Tansiyon Düşürme Yolları

Yüksek Tansiyon Düşürme Yolları

son zamanlarda sürekli ortaya çıkan sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir belirti ortaya koymayabilir ve teşhis konulması zor olabilir. Ancak kalp krizi ve felç gibi oldukça büyük problemlere davetiye çıkarabilmesi de söz konusu. Sizler için kılavuz gibi bir yüksek tansiyon rehberi oluşturduk.

Kan basıncı normal düzeyinin üstünde olduğunda tansiyonunuz çıkar. Damarlardaki kan, uzun bir zaman damar duvarına basınç yapmayı sürdürmesi halinde, damarların iç yüzeyine hasar ortaya çıkar. Bu da damarlarda tıkanmalara, genişlemelere ve yırtılmalara neden olur. Türkiye’de, 15 milyon insanda yüksek tansiyon rahatsızlığını ortaya çıkar. Ancak bu hastaların içerisinde yalnızca yüzde 5-6’lık kesim etkin bir tedavi görüp sağlığına kavuşuyor.

Yüksek Tansiyonun İlk Belirtileri

tam olarak ifade edilemez. Çünkü yüksek tansiyon sinsi bir hastalık olarak karşımıza çıkar; birçok insan, tansiyonu çıktığında vücudunda herhangi bir belirti görmeyebilir. Fakat yine de, enseden alına gelecek şekilde hissedilen bir baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, kulak ağrısı, burun kanaması, çarpıntı ve terleme gibi belirtilerin yüksek tansiyonun ortaya çıktığını gösteren belirtilerdendir

Tansiyon Neden Çıkar?

Yüksek Tansiyon Düşürme Yolları

Yüksek tansiyon sebepleri tam olarak ifade edilemez. Ancak gerçekleştirilen araştırmalarla beraber en güçlü teşhisler fazla kilo, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler yeme, fazla tuz tüketimi olarak gösterilir. Bunun dışında yaşın ilerlemesiyle beraber de yüksek tansiyon sorunu çıkma eğilimine girebilir.

Adımları

Yüksek tansiyon için ne yapılmalı ve yüksek diye araştırma içindeyseniz aşağıdaki adımları takip etmenizde fayda var.

Limonlu su: En fazla tercih edilen seçeneklerden biri limonlu su içmektir. Eğer tansiyonunuzu düşürmenin hızlı çözümü arayışındaysanız limonlu su içebilirsiniz.

Soğuk su ile banyo yapmak: Soğuk su sinirlerinizi harekete geçirip tansiyonunuzun düşmesinde etkin rol oynar. Fakat dikkatli olmak gereken bir husus daha var: Suyun aşırı soğuk olmaması gerekiyor. Banyo yaparken ılık sudan soğuk suya doğru geçiş yapmalısınız.

Nar suyu: Nar suyu, yüksek tansiyon dengeleme konusunda başta gösterilir.

Tuzsuz ayran: Ayran ya da yoğurt tansiyon düşürme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak hiçbir şekilde tuz atmayın. Tuz yüksek tansiyonun daha da fazla artırmasına yol açar.

Yüksek Tansiyon Düşürme Yolları

A Caucasian female nurse and elderly Caucasian man are indoors in a hospital. She is wearing medical scrubs and he is wearing casual clothing. The man is doing physiotherapy with light weights.

Yüksek Tansiyon Düşürme Yolları

Yüksek tansiyon hastalığı mutlaka kontrol altına alınması gereken durumdur. Aksi olarak uzun süreli hasarlara davetiye çıkarır. Kalp damarlarına ve kalp kaslarına etki ederek kalp krizi ve inme riskini doğurur. Hatta gözde yer alan kan damarlarınıza bile zararı olur ve görme yetinizi kaybetmenize yol açabilir.

Yüksek tansiyon oldukça yaygın bir problem olarak hafife alınmayacak türden rahatsızlıktır. Her birey, kan basıncını periyodik bir şekilde kontrol altına alması gerekir. Çünkü birçok yüksek tansiyon hastası, tansiyon hastası olduğundan bile haberdar olmadan normal şekilde yaşantısını devam ettiriyor. Eğer yüksek tansiyon belirtileri arasında sizde de bu belirtiler bulunuyorsa mutlaka doktora giderek çözüm yolları arayın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.